شب یلدا نشان می‌دهد ایرانیان اساساً علاقه‌ای به دین زرتشتی نداشتند

25 آذر 1397
(0 رای‌ها)
نویسنده :  

میتراپرستی یکی از ادیان کهن دنیا است که دین زرتشتی با آن دشمن بود. از سویی دیگر، ایرانیان در طول تاریخ، شب تولد میترا را به شب‌نشینی و جشن و سُرور می‌گذراندند. از این سخن می‌توان نتیجه گرفت که عامه ایرانیان، هیچ گاه آن گونه که برخی گمان می‌کنند، به دین زرتشتی ایمان نیاورده بودند.

شب یلدا، که عامه ایرانیان هر ساله آن را جشن می‌گیرند، مربوط به تولد میترا است. پیش‌تر گفته شد که میترا، یکی از خدایان باستانی بود. که از حیث جنسیت، نَر (مذکر) شمرده می‌شد (بنگرید و بنگرید). از سویی دیگر بیان شد که واژه یلدا، اساساً یک لغت سریانی به معنی ولادت (تولد) است که شباهت زیادی به زبان عربی دارد و در زبان عربی هم واژه یلد به معنی تولد است که این نشان می‌دهد شب‌نشینی شب یلدا، ریشه غیر آریایی دارد (بنگرید).
اما نکته جالب توجه اینکه میتراپرستی یکی از ادیان کهن دنیا است که دین زرتشتی با آن دشمن بود.[1] چون میترا یکی از خدایان هندوایرانیان (Indo-iranians) بوده و امروز، هندوها همچنان میترا را پرستش می‌کنند و زرتشت هم علیه خدایان هندوایرانی عَلَم مخالفت برافراشت. با توجه به اینکه دین زرتشتی و میتراپرستی اساساً دشمن و مخالف هم بودند، باید گفت اینکه ایرانیان در طول تاریخ، شب تولد میترا را به شب‌نشینی و جشن و سُرور می‌گذراندند، می‌توان نتیجه گرفت که عامه ایرانیان، هیچ گاه آن گونه که برخی گمان می‌کنند، به دین زرتشتی ایمان نیاورده بودند. مانند اینکه گروهی مدعی مسلمانی، شب تولد ابولهب (دشمن سرسخت پیامبر اسلام) را جشن بگیرند، و برای بت‌های بعل و هُبَل، قربانی کنند. این رفتار آنان نشان می‌دهد که این جماعت، مسلمان نیستند و اسلام در قلب‌هایشان وارد نشده است. به همین ترتیب، جشن تولد میترا از سوی عامه ایرانیان نشانگر این نکته است.

سید حبیب نوری

مهندس سید حبیب نوری،دانش آموخته رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی پیشرفته

طراحی،مدیریت و پشتیبانی تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

آدرس : جمهوری اسلامی ایران،فارس،شیراز
میدان امام حسین(ع) - کوچه مهدیه
اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس
واحد تبیان

کد پستی : 7135715641

تلفن :   داخلی189 - 32350533

دورنگار : 32359961

پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سید حبیب نوری - 09171494921

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...