مباهله در اسلام و ساير فرق و اديان

23 تیر 1397
(0 رای‌ها)
نویسنده :  

مباهله نه تنها در صحنه‏ هاى مبارزات اعتقادى و اصول دين كاربرد دارد بلكه در فروعات فقهى نيز بابى به همين نام وضع شده است كه مربوط به اختلافات و مشكلات خانوادگى است . اين نوع مباهله كه مورد بحث فقهاى اسلامى مى ‏باشد در متون فقهى به نام باب «لعان‏» معروف است.

فقط شيعه مباهله در زمان كنوني قبول دارد يا ساير فرق و اديان هم قبول دارند?

واژه مباهله در اصطلاح به معناي نفرين كردن دو نفر يا دو گروه به يكديگر است؛
به‌گونه‌اي كه افرادي كه با هم درباره يك مسئله مهم ديني، مذهبي و... با يكديگر گفت‌وگو و اختلاف دارند، در يك جا جمع شوند و به درگاه الهي تضرع كنند و از خداوند بخواهند كه فرد دروغگو يا ظالم را رسوا سازد و يا بر او عذابي نازل فرمايد.
از نظر كاربردي ، مسئله مباهله حكم و مسئله‌اي كلي و عمومي است.

از رواياتى كه از پيشوايان مذهبى ما وارد شده است،

استفاده مى ‏شود كه موضوع مباهله اختصاص به پيامبر گرامي اسلام (ص) نداشته و هر فرد مسلمانى در مسائل مذهبى مى‏ تواند با مخالفان خود به مباهله‏ برخيزد و شيوه مباهله و دعاى آن در كتابهاى حديث وارد شده ( براى ‏اطلاع بيشتر به كتاب «نورالثقلين‏» مراجعه بفرمائيد: نورالثقلين: ج‏1، ) استاد علامه طباطبائى(ره) در اين زمينه مي فرمايد : «مباهله يكى از معجزات باقى اسلام است و هر فرد با ايمانى به‏ پيروى از نخستين پيشواى اسلام، مى ‏تواند در راه اثبات حقيقتى ازحقائق اسلام با مخالفان خود به مباهله بپردازد و از خداوند جهان‏ درخواست كند كه طرف مخالف، را كيفر بدهد و محكوم سازد.» در برخى از روايات اسلامى نيز به اين موضوع تصريح شده است، (به اصول كافى، كتاب دعا، باب مباهله،ص 538 مراجعه فرمائيد. ) در اين زمينه همچنين مي‌توان به برخي از روايات نيز استدلال نمود كه در يكي از آنها مي‌خوانيم:« روزي ابو مسروق ـ‌يكي از اصحاب امام صادق(ع) ـ از عنادورزي مخالفان اهل بيت(ع) در پذيرش برتري آنها به آن حضرت(ع) شكايت نمود. امام صادق(ع) به وي فرمود: اگر آنها سخن شما را نپذيرفتند، آنها را به مباهله دعوت كنيد.»( تفسيير نورالثقلين، ج 1،  .)
مباهله نه تنها در صحنه‏ هاى مبارزات اعتقادى و اصول دين كاربرد دارد بلكه در فروعات فقهى نيز بابى به همين نام وضع شده است كه مربوط به اختلافات و مشكلات خانوادگى است . اين نوع مباهله كه مورد بحث فقهاى اسلامى مى ‏باشد در متون فقهى به نام باب «لعان‏» معروف است. مبناى اين نوع مباهله در آيات 6 تا 10 سوره نور است و شرايط و كيفيت آن نيز در منابع فقهى آمده است . (ر.ك : مباهله روشن‏ترين دليل باورهاى شيعه، عبدالكريم پاك‏نيا ، مجله مبلغان ، .)
مباهله در صورتى است كه بحث هاى علمى و منطقى به بن بست رسيده باشد، همانگونه كه رسول اكرم (ص) پس از بحث و مناظره با نصارى نجران و اصرار آنان بر عناد، پيشنهاد مباهله دادند. « فَمَنْ حَاجَّكَ فِيهِ مِن بَعْدِمَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِل فَنَجْعَلْ لَعْنَةَ اللّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ» (سوره آل عمران ، آيه 61) يعني « پس هر كه در اين [باره] پس از دانشى كه تو را [حاصل] آمده با تو محاجه كند بگو بياييد پسرانمان و پسرانتان و زنانمان و زنانتان و ما خويشان نزديك و شما خويشان نزديك خود را فرا خوانيم سپس مباهله كنيم و لعنت‏ خدا را بر دروغگويان قرار دهيم»؛ در شان نزول آيه هم مي خوانيم : در سال نهم پس از هجرت پيامبر،گروهى به نمايندگى از نصاراى نجران يمن به مدينه آمدند تا راجع به اسلام از پيامبر (ص) سؤالهايى بكنند و با او درباره دين به احتجاج پردازند.و ميان آنان با پيامبر بحث و گفتگويى شد كه پيامبر در اين گفتگو موضع مثبت اسلام را نسبت‏به حضرت مسيح و تعليمات او بيان كرد.و ليكن آنان در موضع منفى خود نسبت‏به تعليمات اسلامى پافشارى كردند.آن گاه وحى نازل شد و پيامبر را مامور به مباهله با آنان ساخت.نيشابورى در تفسيرغرائب القرآن و عجائب الفرقان خود،مطلب زير را نقل كرده است:«پيامبر به آنان فرمود:خداوند مرا مامور كرده است كه اگر پذيراى برهان نشديد با شما مباهله كنم...»
بر اين اساس پرداختن به مباحث علمي ونظري و ارائه دلايل يكي از لوازم اساسي و پيش زمينه هاي مباهله است كه لازم است قبل از هر گونه مباهله اي انجام شود و در صورتي كه اين مباحث به نتيجه نرسيد و فرد مخلف حاضر به پذيرش حق و حقيقت نگرديد ، آنگاه نوبت به مباهله مي رسد.
در دوران ما هم بعضا ديده مي شود كه بعضي از بزرگان اقدام به دعوت از مخالفان براي مباهله كرده اند به طور مثال آيه الله جوادي آملي در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1388/9/6 هجري شمسي مصادف با 9 ذي الحجه سال 1430 هجري قمري و در خطبه دوم خود به اين مسئله اشاره كرده و بزرگان و اهل معرفت را به اين امر فراخوانده بود كه اين نشان مي دهد كه در دوران ما كساني هستند كه به اين امر اقدام كنند اما مخالفين كه خوب مي دانند بر باطل هستند هيچگاه به اين امر اقدام نكرده و دعوت بزرگان مذهب تشيع را قبول نكرده اند.
به هر حال از مطالبي كه عرض شد روشن شد كه مباهله تابع شرائط و ضوابطي است كه از هر كس بر نمي آيد وتنها انسانهاي پاك و وارسته آنهم پس از انجام بحث هاي علمي دقيق و در صورت به بن بست رسيدن مي توانند بر عليه مخالفين اعم از سني و يهودي و مسيحي و هر آئين و مذهب ديگري غير از شيعه اثني عشري انجام دهند و از آنجا كه حق يكي است و دين حق، اسلام و مذهب تشيع است، اديان و فرق ديگر چنين ادعايي ندارند.


منبع:پرسمان

سید حبیب نوری

مهندس سید حبیب نوری،دانش آموخته رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی پیشرفته

طراحی،مدیریت و پشتیبانی تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

آدرس : جمهوری اسلامی ایران،فارس،شیراز
میدان امام حسین(ع) - کوچه مهدیه
اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس
واحد تبیان

کد پستی : 7135715641

تلفن :   داخلی189 - 32350533

دورنگار : 32359961

پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سید حبیب نوری - 09171494921

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...