چاپ کردن این صفحه

ذات فرقه‌ها، شکاف‌زی است

07 خرداد 1397
(0 رای‌ها)
نویسنده :  

نظر یکی از کارشناسان حوزه فرق و ادیان در خصوص مهم‌ترین راه‌های نفوذ فرقه‌ها در جامعه: «نظام ‌ما پیش از هر چیز، یک نظام دینی است. به عبارتی، بستر موجود، یک بستر دینی است؛

این یعنی خواه‌ناخواه، زمینه برای شکل‌گیری و ورود گروه‌های شبه‌دینی به جامعه ما باز است که آن‌ها هم به‌اصطلاح، از این نمد برای خودشان کلاهی ببافند. بر این اساس می‌توان گفت، ورود و نفوذ جریان‌هایی مانند اٌشو، عرفان سرخپوستی، شیطان‌پرستی یا فرقه‌هایی که ادعای مهدویت و موعودگرایی و مواردی از این دست دارند، ریشه در همین بسترها و زمینه‌ها دارد. مردم کشور ما همواره عاشق و به‌اصطلاح "منتظر" بوده‌اند، لذا این فرقه‌ها به راحتی توانسته‌اند از این روحیه مردم شیعه سوءاستفاده کرده و با دست گذاشتن بر اعتقادات مردم، راهی برای نفوذ خود بیابند.

 از طرفی، متأسفانه کم‌کاری و اهمال دستگاه‌های ذیربط در این زمینه باعث شده تا برخی ابزارهای مستهجن و مواضع و روش‌هایی که این جریان‌ها داشته‌اند، تقویت شود و به راحتی بتوانند در بطن جامعه نفوذ کرده و جایگاهی برای خود ایجاد کنند. 
ما به ظاهر جامعه می‌نگریم و احساس می‌کنیم جامعه، آرام است اما وقتی پرده‌ها را کنار زده و لایه‌های پنهان و به‌اصطلاح زیر پوست جامعه را آشکار می‌کنیم، می‌بینیم وقایع بسیاری در حال جریان است‌. فرقه‌ها از همین بی‌خبری ما بهره‌برداری و در این مراکز نفوذ کرده‌اند. اساساً ذات فرقه‌ها یک ذات "شکاف‌زی" است یعنی ذاتاً‌ در جاهایی رشد و نفوذ می‌‌کنند که ما در آن‌ها حضور نداریم و متوجه‌شان نیستیم.
 به عبارت دقیق‌تر، هر نقطه‌ای از جامعه که در آن یک شکاف اجتماعی، فرهنگی، دینی یا اقتصادی وجود داشته باشد، به‌راحتی مورد حمله فرقه‌ها واقع شده و در این خلل و فرج‌ها، جایی پیدا کرده و خود را تحمیل می‌کنند. این‌ها ابزارها و روش‌هایی هستند که یا فرقه‌ها عمداً خودشان در راستای اهداف خویش تولید می‌کنند یا اینکه ما به طور ناخواسته با بی‌خبری، عدم حضور، کم‌کاری‌ها و بی‌توجهی خود در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم.»   

منبع: روشنا

سید حبیب نوری

مهندس سید حبیب نوری،دانش آموخته رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی پیشرفته

طراحی،مدیریت و پشتیبانی تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

آخرینها از سید حبیب نوری

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...