«نقشه ای جدید» برای آسیب های اجتماعی

23 تیر 1397
(0 رای‌ها)
نویسنده :  

«آسیب های اجتماعی» واژه جدیدی در ادبیات کارشناسی و عامیانه کشور نیست. سال هاست که قشر قابل توجهی از جمعیت کشور با جنبه های مختلف آسیب های اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند. اما تاکنون وحدت رویه ای میان دستگاه متولی این امر وجود نداشت و هر سازمانی بر اساس صلاحدید خود کاری انجام می داد. اما انگار رویه تغییر کرده و مقرر شده همگی یک نقشه را اجرا کنند.

 

فرآوری شده توسط غزل کیانی - بخش اجتماعی تبیان
 

در این راستا محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته آسیب های اجتماعی موضوعی نیست که بتوان آن را طی شش ماه و یا یک سال حل کرد اما اگر یک عزم ملی مشترک در تمام کشور برای حل مساله آسیب ها ایجاد شود حتما می توانیم بر آن فائق آمده و این مشکل را در کشور به حداقل برسانیم.
وی افزود: در حال حاضر مساله آسیب های اجتماعی موضوع مشترک همه مسوولان کشور شده است و این اقدام مهمی است زیرا تا پیش از جلسات مقام معظم رهبری با مسوولان نظام در این حوزه و تاکیدات ایشان حتی اگر دستگاهی تمام تلاش های خود را انجام می داد اما مساله آسیب ها، اولویت اول سایر دستگاه ها نبود.
وی در ادامه ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و برگزاری سه جلسه توسط ایشان درخصوص آسیب های اجتماعی با مسوولان نظام گفت: پس از جلسات رهبری ماموریت هایی به دستگاه های مختلف کشور برای حل و کاهش آسیب ها داده شد و در این موضوع خاص وزارت کشور در محور قرار گرفت و مسوولیت ویژه ای به آن سپرده شد.

پس از جلسات رهبری ماموریت هایی به دستگاه های مختلف کشور برای حل و کاهش آسیب ها داده شد و در این موضوع خاص وزارت کشور در محور قرار گرفت و مسوولیت ویژه ای به آن سپرده شد


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: سازمان مدیریت نیز مسوولیت پشتیبانی اعتباری و بودجه ای را در حل آسیب های اجتماعی برعهده گرفت؛ علاوه بر آن نیز شهرداری ها و سازمان بهزیستی کشور بیش از گذشته در این زمینه دارای مسوولیت شدند.  پس از جلسات رهبری مساله آسیب های اجتماعی به صورت کاری فوق العاده با اولویت اعتیاد، حاشیه نشینی، طلاق، بی بند و باری و ابتذال اخلاقی و همچنین نقاط بحران خیز و معضل خیز کشور، در دستور کار تمام دستگاه های کشور قرار گرفت.
وی ادامه داد: در حال حاضر نقشه آسیب ها در کشور تدوین و آماده شده و اکنون مسوولان کشور نقاط آسیب در کشور را کاملا در تمامی مناطق جغرافیایی مختلف، بخش ها و حتی شهرستان ها شناسایی و نقاط بحران خیز را نیز مشخص کرده اند و راه حل ها نیز پیدا شده است. قاعدتا در جلسات بعدی که در محضر رهبر انقلاب خواهیم بود، دستگاه ها باید گزارش نتایج اقداماتشان در چند ماه گذشته به محضر ایشان ارائه کنند و دیگر نمی پذیریم کلیات ارائه دهند.
مخبر دزفولی تاکید کرد: در حال حاضر مسوولیت تمام دستگاه های کشور در قبال آسیب های اجتماعی مشخص است و وزارت کشور و سایر دستگاه های کشور نیز این مساله را پیگیری می کنند؛ علاوه بر آن شورای اجتماعی کشور نیز ماموریت پشتیبانی و هماهنگ سازی را برعهده دارد.

در حال حاضر نقشه آسیب ها در کشور تدوین و آماده شده و اکنون مسوولان کشور نقاط آسیب در کشور را کاملا در تمامی مناطق جغرافیایی مختلف، بخش ها و حتی شهرستان ها شناسایی و نقاط بحران خیز را نیز مشخص کرده اند و راه حل ها نیز پیدا شده است


وی در ادامه درخصوص مسوولیت شورای انقلاب فرهنگی در زمینه آسیب های اجتماعی اظهار کرد: هرگاه نیاز به مصوبه ای به مثابه قانون و همچنین مصوبات سیاست گذارانه و یا فراقوه ای در زمینه آسیب ها وجود داشته باشد، شورای عالی انقلاب فرهنگی با اولویت بندی این کار را انجام خواهد داد. کار شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست، گذاری، جهت گیری و الزام دستگاه ها به اجرای مصوبات است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امیدواریم دستگاه ها گزارش قابل قبولی در چند ماه آینده به مقام معظم رهبری در حوزه آسیب های اجتماعی ارائه دهند. در حال حاضر نیز اقداماتی در زمینه جمع آوری معتادان متجاهر، شکل گیری مراکزی چون بهاران و... صورت گرفته است که با ارائه عملکرد دستگاه ها و رسانه ای شدن این اقدامات می توان امیدواری را در این حوزه در جامعه افزایش داده و اعلام کنیم می توان مساله آسیب ها را با کمک یکدیگر حل کرد.
این در حالیست که چند روز پیش وزارت ورزش و جوانان به عنوان مهمترین مرجع و تصمیم گیر در حوزه جوانان که بیشترین درگیری را با آسیب های اجتماعی دارند، اعلام کرده بود که ۲۹ آسیب اجتماعی در کشور احصاء شده است.
رضا حجتی مدیرکل مشارکت های اجتماعی جوانان وزارت ورزش با اعلام اینکه مباحث مهمی نظیر مهارت آموزی، دانش و آموزش به صورت علمی و جامع رخ نمی دهد، گفت: در سازمان ملی جوانان سابق، توسعه اجتماعی را در دستور کار خود قرار داشت.
وی با تاکید بر لزوم مشارکت مدیران کل در حوزه جوانان، تصریح کرد: ۲۹ آسیب اجتماعی در کشور احصا و گزارش این مهم به حضور مقام معظم رهبری ارائه شده است.

۲۹ آسیب اجتماعی در کشور احصا و گزارش این مهم به حضور مقام معظم رهبری ارائه شده است


وی با تاکید بر اینکه از ۲۹ آسیب اجتماعی شناسایی شده ۲۰ مورد فوریت پیدا کرده است، اظهار کرد: ۱۵ میلیون حاشیه نشین در کشور وجود دارد از طرفی باید به این مهم اشاره کرد که سرمایه اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است.
امروز 25 مرداد نیز بر اساس اعلام قبلی مدیرکل هماهنگی و ساماندهی امور جوانان، قرار است گزارش آسیب های اجتماعی در ستاد ساماندهی امور جوانان ارائه شود.
سیدجواد رضوی با اشاره به برگزاری شصت و چهارمین جلسه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان گفت: این جلسه به ریاست محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان برگزار خواهد شد که براساس روال هر ماهه، گزارش وضعیت جوانان استانی بررسی می شود و سپس گزارش آسیب های اجتماعی در سکونتگاه های غیررسمی توسط شرکت عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی مطرح می شود.
رضوی تاکید کرد: دستور سوم جلسه نیز ارائه یافته های پژوهشی در خصوص آسیب های اجتماعی  توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است.
حال باید نشست و دید که خروجی این جلسات برای رفع مشکلات و مصائب اجتماعی کشور چیست و آیا نقشه جدید جوابگوی کاهش و یا رفع آسیب های اجتماعی در کشور خواهد بود یا خیر؟

 


 

منابع: ایسنا/مهر

0 نظر 644 بازدیدها
سید حبیب نوری

مهندس سید حبیب نوری،دانش آموخته رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی پیشرفته

طراحی،مدیریت و پشتیبانی تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

آدرس : جمهوری اسلامی ایران،فارس،شیراز
میدان امام حسین(ع) - کوچه مهدیه
اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس
واحد تبیان

کد پستی : 7135715641

تلفن :   داخلی189 - 32350533

دورنگار : 32359961

پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سید حبیب نوری - 09171494921

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...