آیت الله العظمی سبحانی: فضای مجازی برای کشور اسلامی به یک بلا مبدّل شده است

01 خرداد 1398
(0 رای‌ها)
نویسنده :  

 حضرت آیت الله سبحانی امروز در اولین جلسه درس تفسیر ماه مبارک رمضان در مدرسه حجتیه (مجتمع عالی فقه) در قم با ذکر حدیثی از پیامبر اکرم(ص) بیان کردند: پیامبر اکرم(ص) گناه نکردن را مهمترین و بهترین و با فضیلت ترین عمل خیر در ماه رمضان دانستند.


ایشان در ادامه درس  تفسیر سال گذشته با تفسیر آیاتی از سوره توبه گفتند:‌ قرآن کریم بیان می کند که هنگامی که به شما امر به سوی جهاد می شود، به زمین چسبیدید؛ داستان این موضوع آن است که پیامبر اکرم(س) در زمان جهاد مردم را از مقصد خبردار نمی کرد و در اواخر مسیر، هدف مشخص می شد ولی زمانی که می خواستند به سمت تبوک بروند این حرکت را اعلام کردند.

از زمانی که ایرانیان اسلام آورده اند تا کنون در خدمت اسلام هستند؛ اکثر محدثان، فقهای بزرگ و.... ایرانی هستند؛ افتخار این است که ایرانی توانسته به اسلام عمل کند

معظم له بیان کردند:‌ در آن زمان مردم باید چیدن محصول و تجارت خود را تعطیل می کردند و در آن هوای گرم به جهاد بروند و برخی به این موضوع علاقه نداشتند و خداوند نیز چنین بحثی را مطرح کرد و افزود که آیا شما دنیا را به آخرت ترجیح می دهید؟ و سپس بیان می کند که رضایت رها کردن آخرت نسبت به دنیا خوب نیست.
حضرت آیت الله سبحانی گفتند: پس از بیان این مطالب مومنان به سوی تبوک حرکت کردند ولی منافقان در آن مکان ماندند و سعی کردند ذهن مردم و فضا را خراب کنند؛ منافقان بیان کردند که چرا پیامبر حضرت علی(ع) را با خود نبرد؟ حضور امام در مدینه به جهت جلوگیری از کودتای منافقان بود.
ایشان اظهارکردند: منافقان شایعه ساختند که روابط امام علی(ع) و پیامبر(ص) تیره شده است؛ امروز نیز شایعات در فضای مجازی وجود دارد که متاسفانه برای کشور اسلامی ما به یک بلا مبدل شده است؛ می خواهند شایعات عزم و نیت و علاقه و نیت ما را به جمهوری اسلامی کم کند ؛این مساله یک سلاح قدیمی است و در زمان پیامبر نیز چنین بود.
معظم له یادآورشدند: پیامبر اکرم(ص) در پاسخ به این مساله فرمودند که شما (امام علی(ع)) نسبت به من همچون هارون به موسی(ع) هستید؛ این پاسخ بسیار مهمی به شایعه سازان و منافقان بود؛ در اینجا پیامبر اکرم(ص) بیان کردند که تمام مناصب ایشان متعلق به امام علی(ع) نیز هست ؛این امر را عموم المنزله می نامند؛ در تمام احادیث پیامبر چنین مدالی به هیچ کدام از صحابه داده نشده است.
حضرت آیت الله سبحانی اظهارکردند: این حدیث از سوی افرادی چون سعد ابن ابی وقاص نیز نقل شده است؛ پس از شهادت امام علی(ع) ، معاویه به سعد گفت که چرا نسبت به علی(ع) بد نمی‌گویی؟ وی در پاسخ به معاویه چنین حدیثی را نقل کرد و گفت که هیچگاه نمی تواند به امام علی(ع) نسبت بد بدهد.
معظم له گفتند: روزی در کنار قبر پیامبر اکرم(ص) بودم و سخنی را شنیدم که بوسیدن قبر پیامبر کار مفیدی نیست ولی پاسخ دادم که نفس یوسف بود که از دور اثرگذار بود و آن پیراهن شفاگر شد؛ کسانی که دارای مراتب عالی هستند در عالم موثر هستند و تاثیراتی را ایجاد می کنند.
این مرجع تقلید افزودند: ضریح و آهن کاره ای نیست ولی تماس از این ضریح حاصل می شود و اراده پیامبر اکرم در این کار موثر است؛ پیامبر اکرم(ص) با آب دهان خویش چشم امام علی(ع) را شفا می داد؛ حضرت عیسی(ع) نیز چنین کاری می کردند و این قدرت  واین ولایت از سوی خداوند به بندگان برگزیده عطا شده است.
ایشان در ادامه با ذکر حدیثی در خصوص نقش ایرانیان در حمایت از دین خداوند که توسط پیامبر بیان شده است، گفتند: افتخار ما ایرانیان این است که مصداق این آیه هستیم به شرطی که در این مسیر باشیم یعنی در خدمت رسول خدا باشیم؛ ایرانیان طبق این حدیث می گوید که قم سلمان ... از زمانی که ایرانیان اسلام آورده اند تا کنون در خدمت اسلام هستند؛ اکثر محدثان، فقهای بزرگ و.... ایرانی هستند؛ افتخار این است که ایرانی توانسته به اسلام عمل کند.
معظم له یادآورشدند: ما به دنبال نژاد پرستی نیستیم، بلکه ما نوکر اسلام هستیم و خداوند نیز اعتباری به ایرانیان داده است و ایرانیان فقیه و متکلم و .... شدند و در خدمت اسلام هستند؛ افتخار اصلی ایرانیان عمل به اسلام است.

680 بازدیدها
سید حبیب نوری

مهندس سید حبیب نوری،دانش آموخته رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی پیشرفته

طراحی،مدیریت و پشتیبانی تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

 

آدرس : جمهوری اسلامی ایران،فارس،شیراز
میدان امام حسین(ع) - کوچه مهدیه
اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس
واحد تبیان

کد پستی : 7135715641

تلفن :   داخلی189 - 32350533

دورنگار : 32359961

پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سید حبیب نوری - 09171494921

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...