اعتکاف رمضانیه فرصتی برای تثبیت معنویت در جوانان

26 ارديبهشت 1398
(0 رای‌ها)
نویسنده :  

اعتکاف درماه مبارک رمضان ازجمله فعالیت های مهم برای آشنایی جوانان بافضای معنوی این ماه است که باهمکاری سازمان تبلیغات اسلامی محقق شده،برنامه ای که برای تثبیت معنویت در جوانان موثراست.

به گزارش تبیان فارس به نقل از مهر؛ اعتکاف‌های رمضانیه که با همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی در برخی از مساجد شهر شیراز تعداد کثیری از روزه‌داران به ویژه جوانان و نوجوانان را روانه محافل معنوی این ماه مبارک کرده است یکی از متفاوت‌ترین وسودمندترین برنامه‌های ایام مبارک رمضان از ابتدای این ماه تا کنون بوده است.

بنیانگذار طرح اعتکاف رمضانیه در گفت‌وگو با با اشاره به اینکه یکی از مستحبات مورد تاکید در دین مبین اسلام چه نزد شیعیان و چه نزد اهل سنت استحباب اعتکاف است، بیان کرد: اعتکاف در لغت به معنای مکث و توقف در مسجد است.

حجت‌الاسلام عبدالرضا خوشنویس در ادامه افزود: آن‌چه که در ادبیات دینی نزد شیعیان مرسوم است که اعتکاف در ۴ مسجد که به عنوان مساجد اربعه شناخته می‌شود حکم استحباب قطعی دارد یعنی مستحب است. این ۴ مسجدعبارتند از مسجدالحرام، مسجدالنبی، مسجد کوفه و مسجد بصره. همچنین علما نیز مساجد جامع شهرها را برای این فریضه دینی مستحب می‌دانند. مسجد جامع به مسجدی گفته می‌شود که علاوه بر اهالی محله‌ای که مسجد در آن واقع است دیگران نیز برای اقامه نماز به آن‌جا بیایند، به عنوان مثال در شهر شیراز مسجد شهدا و مسجد عتیق به عنوان مسجد جامع محسوب می‌شوند.

وی در ادامه به اعتکاف در دیگر ماه‌های سال اشاره کرد وگفت: در عرف متشرعین و متدینین و سنتی که مؤمنین دارند اعتکاف را در روزهای ۱۳ و۱۴ و ۱۵ ماه رجب یا ایام‌البیض برگزار می‌کنند چون در این سه روز اعمالی دینی وجود دارد که ظرف زمانی اعتکاف را پر می‌کند و حداقل اعتکاف که ۳ روز است را نیز در بر دارد. هر چند که روایاتی نیز در این رابطه نداریم که به جا آوردن اعتکاف در این ۳ روز را مستحب برشمرند. انتخاب این سه روز توسط متشرعین بوده است و علمای دینی نیز برآن صحه گذاشته‌اند هرچند که از نظر فقهی اعتکاف در هر زمانی اشکال ندارد و صواب خود را نیز دارد.

 

حجت‌الاسلام خوشنویس در ادامه گفت: آن چیزی که بسیار مهم است و در روایات نیز سفارش شده اعتکاف در دهه سوم ماه مبارک رمضان است که بنده به عنوان بنیانگذار اعتکاف رمضانیه برای اولین بار در سال ۸۵ این اعتکاف را برگزار کردم.

وی ادامه داد: در آن جلسه اعتکاف، معتکفین در محضر آیت‌الله حائری بودند که در یکی از همان جلسات وی بیان کرد یکی از آرزوهایش برگزاری اعتکاف در ماه رمضان بوده است که به لطف خدا برآورده شد. سال‌های بعد نیز این عمل پسندیده در سطح نسبتاً وسیعی برگزار شد اما بعدها به دلایلی متوقف شد هر چند که بعدها نیز در برخی جاها به ندرت برگزار می‌شد.

بنیانگذار طرح اعتکاف رمضانیه اذعان کرد: خوشبختانه امسال سازمان تبلیغات اسلامی مجدداً احیای اعتکاف رمضانیه را پیگیری کرد که برگزاری مجدد آن با سرعت بیشتری صورت بگیرد. اعتکاف رمضانیه با توجه به فضای معنوی ماه مبارک رمضان می‌تواند یکی از عوامل تثبیت معنویت در جوانان باشد بنابراین توصیه می‌شود که اعتکاف در رمضان خیلی بیشتر از اعتکاف در زمان‌های دیگر مانند آن سه روز از ماه رجب باید مورد توجه مؤمنین به خصوص جوانان باشد.

وی افزود: غالباً در اعتکاف‌های ماه رجب مؤمنین گلایه‌هایی دارند که بسیاری از آن‌ها کاملاً درست است. اگر ما بتوانیم نواقص و نقاط ضعفی که در اعتکاف ایام‌البیض ماه رجب هست را شناسایی و در اعتکاف‌های رمضان آن را برطرف کنیم جاذبه اعتکاف رمضان بیشتر خواهد شد.

حجت‌الاسلام خوشنویس در همین رابطه ادامه داد: به عنوان مثال بنابر یکی از نظرسنجی‌هایی که ما از معتکفین می‌گرفتیم غالب آنها مایل بودند که در این ۳ روز خلوت‌های فردی آن‌ها بیشتر باشد یعنی دوست داشتند اعمال عبادی فردی داشته باشند مانند سجده‌های طولانی، دعاها در خلوت زمانی و مکانی، تشویق به توبه و تفکراتی که باعث تذکیه نفس می‌شود از مطالبات معتکفین بود که اگر دست‌اندرکاران بتوانند خلوت‌های فردی را در ماه رمضان افزایش دهند به معنای برآورده کردن خواسته معتکفین خواهد بود.

وی ادامه داد: بنابراین معتکفین از این طریق می‌توانند به فضاهای معنوی دینی که از برکات و ثمرات انقلاب اسلامی است دست یابند و ازاثرات معنوی این ماه مبارک نهایت استفاده را ببرند.

479 بازدیدها
سید حبیب نوری

مهندس سید حبیب نوری،دانش آموخته رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی پیشرفته

طراحی،مدیریت و پشتیبانی تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

 

آدرس : جمهوری اسلامی ایران،فارس،شیراز
میدان امام حسین(ع) - کوچه مهدیه
اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس
واحد تبیان

کد پستی : 7135715641

تلفن :   داخلی189 - 32350533

دورنگار : 32359961

پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سید حبیب نوری - 09171494921

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...