مروری بر زندگی نامه شهيد ابراهيم اسکندری

آخرين شب برخورد و حالت عجيبي داشت ، موقعي که از دروازه شهر خارج شديم به خواندن دعاي توسل مشغول شد و به دوستان گفته بودند که اين آخرين ديدار از شهر شيراز است ما ديگر بر نمي گرديم .

شهيد ابراهيم اسکندری در چهاردهم بهمن ماه 1341 در خانواده اي مذهبي چشم به جهان گشود . دوران تحصيلات ابتدائي و راهنمائي خود را با نمراتي بالا به پايان رساند و دوران تحصیلی دبیرستان را در رشته تجربي  در مدرسه ابوذر آغاز کرد.


با ورود به دبيرستان راهپيمائي هاي سرنوشت ساز امت امام نيز شروع شده بود ابراهیم با دوستانش در راهپيمائي ها شرکت مي نمود تا اين که در همان سال انقلاب شکوهمند اسلامي به رهبري امام راحل به پيروزي رسيد و ثمره آن همه تلاش و مجاهدت مردان حق و خدا دوست به نتيجه رسيد .
 سال چهارم نيز در همان دبيرستان به تحصيل مشغول بود و از اعضاء فعال انجمن اسلامي دبيرستان به شمار مي رفت . از طريق انجمن اسلامي دبيرستان به ستاد انتظامات نماز جمعه معرفي شده بود و انتظامات نماز جمعه را نيز به عهده داشت ، در حين تحصيلات نيز در ايام تعطيلي به کسب و کار مشغول مي شد و از اين راه خرج پوشاک و وسايل تحصيلش را خود به دست مي آورد و از خانواده در خواست کمک مالي نمي نمود .

مروری بر زندگی نامه شهيد ابراهيم اسکندری


با شروع جنگ تحميلي با علاقه اي که به انقلاب و امام عزيز داشت با پي گيريهائي که دنبال نمود به جبهه هاي جنوب اعزام و در جهاد سازندگي مستقر در آبادان فعاليت مي نمود و پس از بازگشت از جبهه به لحاظ علاقه اي که به خدمت در سپاه داشت به عضويت رسمي سپاه در آمد و به علت تلاش مستمرش در مدت محدودي که وارد سپاه شده بود مسئوليت ستاد ناحيه يک بسيج سپاه شيراز به وي محول شد.

 در طول مدتي که عهده دار اين مسئوليت بود هميشه گروه هاي مقاومت را تشويق و ترغيب مي کرد و اکثر اوقات خود در ناحيه سپري مي کرد ، بسيار کم به خانه مي آمد و زماني هم که به خانه مي آمد به مطالعه کتب اسلامي به خصوص کتاب هاي شهيد آيت الله دستغيب ، آيت الله مطهري و شهيد دکتر بهشتي و ... مشغول مي شد و علاقه زيادي به آن ها داشت و زندگي آن ها را سرمشق و الگوي خود قرار داده بود . ديگر اوقات خود را صرف خواندن قرآن و جمع آوري احاديث از کتاب هاي مختلف مي کرد و از طريق همين مطالعات بود که براي گروه هاي مقاومت و ... سخنراني مي کرد ، دوستان سخت شيفته ابراهيم بودند .

 در دل شب به عبادت مشغول مي شد و از نماز شب غافل نمي ماند ، با دوستان و هم رزمان خود به خانواده شهداء سر مي زد ، و بدين وسيله آن ها را تسلي مي داد و هميشه از طريق حقايق معنوي و اصول اعتقادي افراد را به آرامي امر به معروف و نهي از منکر مي کرد ، دوستان او را برادري مؤمن ، فداکار و امين و صادق مي ناميدند ، او اوقات خود را صرف خدمت به اسلام و مسلمين مي کرد ، به علت تلاش روزافزوني که داشت بار ديگر در تاریخ 15 اردیبهشت 65 علاوه بر مسئوليت ناحيه يک ، مسئوليت پرسنلي بسيج سپاه شيراز به وي سپرده شد .

مروری بر زندگی نامه شهيد ابراهيم اسکندریعلاقه زيادي به خدمت در خطوط جبهه داشت به همين دليل مکرر با کاروان هاي عشق و ايثار به جبهه اعزام و هدايت آن ها را به عهده داشت ، مأموريت هاي متعددي به جبهه داشت و هميشه از شهادت در راه حق و حقيقت سخن مي گفت و از حرکاتي که باعث هتک حرمت شئونات اسلامي مي گرديد سخت مقابله مي نمود.

 بالاخره آخرين مأموريت وي که هدايت اولين کاروان بزرگ سپاه محمد ( ص ) به جبهه هاي جنوب و غرب کشور بود فرا رسيد ، همراه با انبوه عاشقان اين کاروان به سوي جبهه ها عزيمت کرده و از طلايه داران سپاه بزرگ محمد ( ص ) بود .

آخرين شب برخورد و حالت عجيبي داشت يکي از دوستاني که با شهيد بود نقل مي کند:
 موقعي که از دروازه شهر خارج شديم به خواندن دعاي توسل مشغول شد و به دوستان گفته بودند که اين آخرين ديدار از شهر شيراز است ما  ديگر بر نمي گرديم .

آري سخن عاشقان بسيار دل نشين است . به راستي دريافته بودند که مي بايست به سوي معبود خود عروج کنند  . بلي او اسوه تقوي و مقاومت و معلم دل سوز اخلاق بود که عمر کوتاه لکن پر ثمر خود را در راه خدمت به اسلام و مسلمين صرف کرد .

 شهيد ابراهيم اسکندري سرانجام در راه عزيمت به جبهه در صبح گاه یکم آذر ماه 1365 به همراه تعدادي از هم رزمان خود به  درجه رفيع شهادت نائل آمد.

پيکر مبارکش در پانزدهم آذر 1365 بر دوش انبوه مردم شهيد پرور شيراز تشييع و در گلزار شهداء دارالرحمه این شهر به خاک سپرده شد .

انتهای متن/
منبع: پرونده فرهنگی، مرکز اسناد ایثارگران فارس

سید حبیب نوری

مهندس سید حبیب نوری،دانش آموخته رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی پیشرفته

طراحی،مدیریت و پشتیبانی تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

 

آدرس : جمهوری اسلامی ایران،فارس،شیراز
میدان امام حسین(ع) - کوچه مهدیه
اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس
واحد تبیان

کد پستی : 7135715641

تلفن :   داخلی189 - 32350533

دورنگار : 32359961

پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سید حبیب نوری - 09171494921

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...