هوش مصنوعی موجب نابودی بشریت!

26 تیر 1397
(0 رای‌ها)
نویسنده :  

پروفسور استیون هاوکینگ، یکی از شاخص‌ترین دانشمندان بریتانیا، گفته است که تلاش‌ها برای ایجاد ماشین‌های متفکر تهدید برای موجودیت بشریت به شمار می رود.

توسعه هوش مصنوعی کامل می تواند به معنای پایان نژاد بشر باشد. هشدار وی در واکنش به پرسشی درباره پیشرفت چشمگیر تکنولوژیی که وی برای ارتباط برقرار کردن استفاده می کند، و دربرگیرنده شکل پایه ای از AI است، مطرح گردید. ولی دیگران نگرانی کمتری درباره دورنماهای AI دارند.

این فیزیکدان تئوریک، که مبتلا به بیماری نورون‌های حرکتی اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) بود(و مدتی پیش درگذشت)، از یک سیستم جدید توسعه داده شده توسط اینتل برای صحبت کردن استفاده کرده است. کارشناسان یادگیری ماشین از شرکت بریتانیایی Swiftkey نیز در ساخت این دستگاه دخیل بوده‌اند.

تکنولوژی آنها، که به صورت یک اپ کیبورد تلفن‌های هوشمند بکارگیری شده است، نحوه فکر کردن این پروفسور را یاد می‌گیرد و کلماتی را پیشنهاد می‌کند که وی ممکن است در ادامه بگوید.

پروفسور هاوکینگ در نگرانی از آینده تنها نیست. در کوتاه مدت این نگرانی وجود دارد که ماشین‌های هوشمند قادر به انجام کارها، باعث نابودی میلیون‌ها شغل شوند.هاوکینگ در توضیح نگرانی‌هایش می‌گوید: «این [هوش مصنوعی] می‌تواند از جلد خودش بیرون بیاید و خودش را با نرخ مداما فزاینده‌ای بازطراحی کند.»

به گفته وی: «انسان‌ها، که روند تکامل بیولوژیکی کندی دارند، نمی‌توانند [با آن] رقابت کنند، و ممکن است از انسان پیشی بگیرد.» ولی دیگر دانشمندان بدبینی کمتری دارند.

رولو کارپنتر، خالق Cleverbot، می‌گوید که: «به باور من، ما تا مدت‌های قابل توجهی بر این تکنولوژی مسلط خواهیم بود و پتانسیل آن برای حل بسیاری از مشکلات جهان عملی خواهد شد.»

نرم افزار Cleverbot از محاورات قبلی‌اش می‌آموزد، و امتیازات بالایی در تست Turing گرفته است؛ این ربات توانسته است باعث شود تعداد زیادی از افراد تصور کنند با یک انسان در حال صحبت کردن هستند.

ظهور ربات‌ها

آقای کارپنتر می‌گوید که ما راه درازی تا برخورداری از توان رایانشی یا توسعه الگوریتم‌های مورد نیاز برای دستیابی به هوش مصنوعی کامل فاصله داریم، ولی بر این باور است که این اتفاق در چند دهه آینده رخ خواهد داد.

وی می‌گوید: ما نمی‌توانیم با قاطعیت بگوییم که اگر یک ماشین از هوش ما فراتر رود چه اتفاقی خواهد افتاد، به همین خاطر نمی‌توانیم بدانیم که کمک بی‌نهایتی از آن دریافت خواهیم کرد، یا ما را نادیده خواهد گرفت و به حاشیه خواهد راند، یا چه بسا نابودمان خواهد کرد.
ولی وی شرط می‌بندد که AI یک نیروی مثبت خواهد بود.

پروفسور هاوکینگ در نگرانی از آینده تنها نیست. در کوتاه مدت این نگرانی وجود دارد که ماشین‌های هوشمند قادر به انجام کارها، باعث نابودی میلیون‌ها شغل شوند.
ایلان ماسک کارآفرین تکنولوژی هشدار داده است که در بلندمدت AI «بزرگ‌ترین تهدید موجودیتی ما» خواهد بود.


منبع: ایتنا

0 نظر 1467 بازدیدها
سید حبیب نوری

مهندس سید حبیب نوری،دانش آموخته رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی پیشرفته

طراحی،مدیریت و پشتیبانی تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

آدرس : جمهوری اسلامی ایران،فارس،شیراز
میدان امام حسین(ع) - کوچه مهدیه
اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس
واحد تبیان

کد پستی : 7135715641

تلفن :   داخلی189 - 32350533

دورنگار : 32359961

پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سید حبیب نوری - 09171494921

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...