بمناسبت روز فناوری هسته ای /بی نیازی ریشه ای در سایه فناوری هسته ای

20 فروردين 1397
(0 رای‌ها)
نویسنده :  

قرآن کریم در فراخوانی همگانی، به مسلمانان چنین دستور می دهد که باید با تمام توان و به صورت همه جانبه به انواع تکنولوژیِ روز مجهز باشند‌‌؛ به گونه ای دشمنان اسلام از قدرت علمی و نظامیِ مسلمانان هراسناک شوند و به دلیل فقر علمی و تسلیحاتیِ جوامع اسلامی، فکر هجوم به آنان را در سر نپرورانند.

به گزارش تبیان فارس،در عصر حاضر و در هیاهوی سرگرم کننده و پر طمطراق بشر که فریاد ترقی و پیشرفت در عرصه های مختلف علمی را سر داده است، و در زمانی که تکنولوژی در زندگی انسان ها سهمی بس انکار ناپذیر و چشمگیر دارد، ذهن کنجکاو بشرِ مسلمان و غیر مسلمان سوالی را در خود می پروراند که نسبت دین و تکنولوژی چیست و آیا این دو با یکدیگر رابطه ای دارند یا خیر؟


در این خصوص، در گذر زمان جواب های مختلفی ارائه شده که بعضی صحیح و بعضی ناصواب و دور از حقیقت است. آنچه مسلم است و خدشه ناپذیر که تاریخ به آن گواهی می دهد، رابطه تنگاتنگ و چشمگیر اسلام و علم و تکنولوژی است. به گونه ای که نسبتِ رابطه این دو، مثال زدنی و بی نظیر است و علم و اسلام، به صورت بی امان یکدیگر را در آغوش می کشند. گویا این رابطه سابقه ای طولانی به درازای عمر اسلام دارد. زیرا اولین فرمان الهی به پیامبر اسلام آن بود که بخواند. از طرفی خواندن و از طرف دیگر آموختن؛ آموختن از دیگران و به دیگران، که در هر زمان و مکانی سرآغاز پیشرفت، تحول و مجهز شدن به انواع تجهیزات مدرنِ روز است. به هر روی، اسلام به خلاف آنچه مغرضان و بدخواهان گفته اند، دینی تک بعدی و خشک و محدود به زمانی خاص نیست.

بی شک یکی از مصادیق مهم تکنولوژی و ترقیِ علمی در عصر ما، مقوله «انرژی هسته ای» و فناوری آن است. اهمیت این فناوری در حوزه های گونان پزشکی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی به قدری است که امروزه از جنجال برانگیزترین موضوعِ سیاسی دنیاست.

از مهمترین و شاید اساسی ترین ویژگی های اسلام، اهمیت دادن به علم و توصیه به رشد روز افزونِ مسلمانان در شاخه های گوناگون علوم و تکنولوژی است. طوری که بر اساس آن مسلمانان هیچگاه عقب ماندگی، خواری، فقر و فلاکت را تجربه نخواهند کرد. همان طور که در گذشته های نه چندان دور، ریشه و اساس علوم مختلف به وسیله دانشمندان اسلامی کشف و به سراسر دنیا معرفی شد و زمینه های ترقی و تکامل کشورهای غربیِ کنونی را فراهم کرد. آن هم در زمانی که آن کشورها در وادیّ حیرت آور علم، نه تنها حرفی برای گفتن نداشتند؛ بلکه در سراشیبی زوالِ فرهنگ و تمدن قرار گرفته بودند. اما اینکه حال چرا و چگونه روی دیگر سکه نمایان شده و اغلب کشورهای اسلامی در زمینه های مختلف علمی در حال عقبگرد هستند، بحثی دیگر است و قصه ای دراز دارد.

بنابر این پیشرفت و تکامل جوامع اسلامی به پشتوانه علم و تکنولوژی، به گونه ای که در هیچ یک از زمینه های علومِ روز، از سایر کشورها عقب نمانند و دچار خسران نشوند، از اهداف اساسی و پایه ایِ اسلام است. درک زمان و مقتضیات آن و پیشرفت یکسان و حتی فراتر از آن در اسلام گستره ای گسترده دارد. زیرا قرآن کریم در فراخوانی همگانی، به مسلمانان چنین دستور می دهد که باید با تمام توان و به صورت همه جانبه به انواع تکنولوژیِ روز مجهز باشند‌‌؛ به گونه ای دشمنان اسلام از قدرت علمی و نظامیِ مسلمانان هراسناک شوند[1] و به دلیل فقر علمی و تسلیحاتیِ جوامع اسلامی، فکر هجوم به آنان را در سر نپرورانند. دانش پژوهی و پیشرفت علمی در دایره تکنولوژی روز، علاوه بر قرآن کریم[2] در  سیره رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نیز نمایان است که آن حضرت با این فرمان: «اُطلُبوا العِلمَ ولَو بِالصِّینِ»؛ برای تحصيل علم به دورترين نقطه عالم سفر کنيد[3]، شور و بصیرتی عمیق در جامعه اسلامی ایجاد و لزوم مجهز شدن به لوازم و تجهیزات روز را برای آنان بیان کرد. زیرا بهره مندی از فناوریِ روز و برخورداری از تکنولوژیِ پیشرفته، بهترین راه برای حفظ عزت، اعتبار و اقتدار نظام اسلامی در برابر تهاجم نیروهای بیگانه خواهد بود که در پی آن بی نیازی کامل و خود کفاییِ فراگیر در برابر دشمنان اسلام شامل حال مسلمانان خواهد شد.

بدیهی است که هر جامعه به صورت طبیعی به پزشک، مهندس، خلبان، معلم، کشاورز، کارگر و مدیرِ مدبر نیازمند است. در هر یک از موارد مذکور، هر اندازه سرمایه گذاری شود و نخبگان و صاحبنظرانِ علوم و تکنولوژی تشویق و ترغیب شوند، این حمایت مثمر، و در رشد و بالندگی همه جانبه جامعه مفیدخواهد بود.

پیشرفت و تکامل جوامع اسلامی به پشتوانه علم و تکنولوژی، به گونه ای که در هیچ یک از زمینه های علومِ روز، از سایر کشورها عقب نمانند و دچار خسران نشوند، از اهداف اساسی و پایه ایِ اسلام است.

بی شک یکی از مصادیق مهم تکنولوژی و ترقیِ علمی در عصر ما، مقوله «انرژی هسته ای» و فناوری آن است. اهمیت این فناوری در حوزه های گونان پزشکی،  اقتصادی، فرهنگی و نظامی به قدری است که امروزه از جنجال برانگیزترین موضوعِ سیاسی دنیاست. زیرا در شرایط حاضر که منابع انرژی، با سرعت چشمگیر رو به زوال و فناوری هسته ای، جایگزین بسیار مناسب آن است، میزان برخورداری از فناوری هسته ایِ «صلح آمیز» با استقلال، خودکفایی و بی نیازی ملت ها ارتباط مستقیم دارد. به این ترتیب نابودی روز افزون منابع طبیعی، نگرانی و تلاش اغلب کشورها از جمله آن ها که قدرت بهره مندی از فناوری هسته ای دارند را در پی داشته است.

با توجه به اینکه فناوری هسته ای، در زمینه سازی رشد و بالندگی علوم پزشکی، صنعت و کشاورزی و نیز دسترسی به  منابع آب و تبدیل آب شور به شیرین، نقش چشمگیر داشته و با فعل و انفعالات خاص و پیچیده، قابلیت تبدیل به سایر انرژی ها را نیز دارد، مجهز بودن به این تکنولوژی در هر کشوری سبب غرور، اقتدار و افتخار علمی آن خواهد بود‌.

دیگر آنکه بهره بردن از این فناوری، بر روند جاریِ قراردادهای بین المللی، کم و کیف توافقنامه ها، نوع موضع گیری ها و کش و مکش های سیاسی و روابط دیپلماتیک اثرات درخور توجه داشته و در شاکله سیاسیِ برون مرزی، سبب هیبت و وقار کشورها خواهد شد.

قرآن کریم در فراخوانی همگانی، به مسلمانان چنین دستور می دهد که باید با تمام توان و به صورت همه جانبه به انواع تکنولوژیِ روز مجهز باشند‌‌؛ به گونه ای دشمنان اسلام از قدرت علمی و نظامیِ مسلمانان هراسناک شوند و به دلیل فقر علمی و تسلیحاتیِ جوامع اسلامی، فکر هجوم به آنان را در سر نپرورانند.


بنابر این چندین کشور دنیا از این کاروان علم و فناوری عقب نمانده اند؛ اگرچه آنان به منظور منافع خاص و قدرت طلبی های بی حد و مرز به این فناوری مجهز شده و تا کنون خسارت های بی شمار مالی و انسانی را بر جوامع مختلف تحمیل کرده اند‌. در این میان، جمهوری اسلامی با توجه به فرمان صریح قرآن کریم و به منظور استقلال و «خودکفاییِ همه جانبه»، در بهره مندی از فناوری هسته ای، به موفقیت های چشمگیر دست یافته است؛ اما ابرقدرت های دنیا که سعی در انحصار این فناوری در حیطه قدرت خود دارند و آن را به هیچ روی برای دیگران نمی پسندند، از «بالندگیِ علمی» جمهوری اسلامی در حوزه هسته ای احساس خطر کرده، نا خشنودند.

به این دلیل برای توقف جریان هسته ایِ جمهوری اسلامی، راهکارهای فراوان ارائه کرده، چاره ها اندیشیده و به اصطلاح گزینه های مختلف را روی میز گذاشته اند. تهدید، تحریم و تحدید و به شهادت رساندن برخی نخبگان هسته ایِ جمهوری اسلامی، برترین سلاح آنان و برخی اقدامات شوم شان به منظور توقف چرخه هسته ای جمهوری اسلامی به شمار می رود. اگرچه حلقه های تحریم، به منظور جلوگیریِ هرچه بیشتر از بالندگیِ علمی و بی نیازیِ جمهوری اسلامی در حوزه هسته ای، در سال های اخیر هر روز تنگ تر شده است‌؛ ملت اسلامی با تأسی به قرآن کریم و سیره رسول خدا (صلی الله علیه و آله)، با تمام توان در برابر دشمنان ایستاده و پله های ترقی در حوزه علم و تکنولوژی را یکی پس از دیگری بالا رفته، در مسیر خودکفایی و عزت استوار خواهد ماند.


پی نوشت:
[1] . وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَيلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُم ...؛ هر نیرویی در قدرت دارید، برای مقابله با آنها [= دشمنان‌]، آماده سازید! و (همچنین) اسبهای ورزیده (برای میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید. انفال: 60.
[2] . هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ؛ آیا آنان که اهل علم و دانشند با مردم جاهل نادان یکسانند. : زمر، 9.
[3] . مصباح الشریعه، باب الخامس فی العلم، ص 13.

مدیر سایت

مهندس سید حبیب نوری،دانش آموخته رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی پیشرفته

طراحی،مدیریت و پشتیبانی تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

آدرس : جمهوری اسلامی ایران،فارس،شیراز
میدان امام حسین(ع) - کوچه مهدیه
اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس
واحد تبیان

کد پستی : 7135715641

تلفن :   داخلی189 - 32350533

دورنگار : 32359961

پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سید حبیب نوری - 09171494921

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...