صبر راه موفقیت در زندگی

12 آبان 1396
(0 رای‌ها)
نویسنده :  

نام نیک اسلام هر کجا بیاید احیا کننده هر زندگی است چه دنیوی و چه أخروی چون فرهنگ­های زیبای احیا کننده ­ای دارد که توسط نفسهای اماره آدم­ها به فراموشی سپرده شده، از آن جمله فرهنگ­ها و سبک­های زندگی دعا، یاد مرگ و صبر که موضوع مقاله ما است در این مقاله قطره­ای از ثمرات صبر گفته می­شود تا همگان بدانند صبر ناچاری نیست، صبر چاره ناچاری است. صبر یک فرهنگ غنی عظیم برای زندگی بشر است چون وقتی از پیامبر اکرم (ص) از صبر پرسیدند، فرمودند: آن ایمان است و ایمان زندگانی بشر است.

 

و در آخر کلام اول اینکه این مقاله به ثمرات صبر پرداخته که شامل سه بخش مقدمه، ثمرات جزایی و ثمرات که مربوط به زندگی شیرین بعد صبر است.

صبر تلخ آمد ولیکت عاقبت       میوه شیرین رسید و پر منفعت

و ناگفته نماند که لازم بود از معنای صبر و أقسام آن هم گفته شود اما چون از توان این مقاله خارج است در مقاله­های بعدی انشاا.. به موضوعات دیگر از صبر می­پردازیم.


مقدمه:

نازپرورده تنعم نبرد راه به دوست عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد انسان خلق شده تا زندگی کند و این زندگی شریان خوشیها و گاهی هم جریان تلخ کامیها و مصائب و بلایا است تا آنجا که خداوند فرمودند: اما العسر یسرا و اما الیسر عسرا.  اصولاً زندگی توأم با خوشیها و ناخوشیها و ملایمت­ها و ناملایمت­ها، روزی برای به دنیا آمدن عزیزی خوشحالیم و روزی بخاطر از دست دادن عزیزی دیگر غمگین و ناراحت. ملازم بودن خوشیها و لذات و مصائب و بلایا برای زندگی انسان­ها این دو هستند و هردو برای زندگی انسان لازم هم شادی و دوران آن لازم است و هم غمها و مصائب هستند و دوران آن برای زندگی آدمی لازم. اما همگان دوران شادیها و لذات و نعمات را با آغوشی باز پذیرا هستند و آنرا لازم می­دانند، اما رنج­ها و سختی­ها تقریبا بیشتر انسان­ها از آن فراری و آنرا نحس و شوم می­دانند غافل از اینکه آنها وسیله برای رسیدن به شادیهای بزرگ­تر و نعمات و زندگی زیباتری خواهد بود برای صدق این کلام احادیثی بیان می­کنم تا بیشتر تبیین شود.

حضرت عیسی (ع) به حواریون خود فرمودند: بدرستی شما نمی­رسید به آنچه دوست دارید مگر اینکه صبر کنید به آنچه کراهت دارید.

یا همانطوری که وقتی سید مرسلین به خانه یکی از صحابه می­روند مشاهده کردند که وقتی تخم پرنده­ای افتاد و شکست از صاحب خانه پرسید چرا؟ جواب کرد خوشبختانه من اصلا بلایی ندیده ­ام. وجودشان فوراً آن خانه را ترک کردند فرمودند: کسی که بلا ندیده در او خیری نیست.

ما در مصیبتها باید چه کار کنیم؟

اگر بلایی بر سر ما بیاید باید آه و ناله سر داد و فریاد خودزنی یا نه راه دیگری هم هست؟ من جواب سؤالهایم را از عقلای برتر می­پرسم از قرآن و از اهل بیت. در کلام ا.. مجید آمده: «تواصو بالحق تواصو بالصبر» (سوره عصر). یا در سوره انفال آیۀ 46 فرمودند: «واصبرو إنّ الله مع الصابرین». یا در سوره زمر آیۀ 4 فرمودند: «وبشر الصابرین الذین إذا أصابتهم مصیبةٌ قالو إنّا لله و إنّا الیه راجعون اولئک صلوات من ربهم و رحمةٌ» و بشارت خداوند متعالی برای کسانی است که صبر کنند.

حضرت امیر المؤمنین(ع) می­فرمایند: اگر صبر کنید آنچه مقدر الهی است خواهد شد و تو ثواب خواهی داشت و اگر جزع نمایی مقدر الهی باز خواهد شد و از برای تو زر و بال خواهد بود.

 ثمرات جزایی صبر

1- هر یک از مؤمنین که گرفتار شود و شکیبایی ورزد اجر هزار شهید دارد. (امام صادق (ع))

2- امام صادق علیه السلام: هر فردی که به دردی گرفتار شود و شکیبایی ورزد و آنرا در راه خدا بشمار آورد خداوند اجر هزار شهید را برایش رهم زند.

3- حضرت پیغمبر (ص) فرمودند: هر کس برسد به او حظی از یقین باکی نداشته از آنچه فوت شود از بیداری­ها شبها و روزها و اکثر شما صبر کنید بر آنچه بر آن هستید از فقر و بی­ چیزی­.

و اینکه باز حضرتشان فرمودند: خداوند متعال فرمودند هر گاه یکی از بندگانم را به مرضی مبتلا سازم پس او صبر کند و شکایت خود را به عیادت ­کنندگان نکند بدل می­سازم گوشت او را به گوشتی بهتر از آنکه داشت و خون او را به خونی بهتر از آنکه از برای او بود پس اگر او را شفا دهم شفا می­دهم در حالی که هیچ گناهی برای او نباشد و اگر او را میراندم به سوی رحمت خود می­برم.

ثواب­هایی که برای صبر آمده نامتناهی است و حیف و هزار حیف از فوت این همه أجر و پاداش برای مدت زمانی رنج م محنت­های زودگذر بخاطر کمی نفس دوستی و هواهای نفسانی آینده را از دست داد.

 


نتایج صبر در زندگانی

که مربوط به زندگانی شیرین بعد صبر است و واقعا مهم و با تأمل! و من کلام خود را قطع و باز به عقلای برتر رجوع می­کنیم و تا عمق معنای صبر را از اعماق کلام اهل بیت درک کنیم.

امام صادق فرمودند: ای پسر جندب اگر مؤمنین استقامت می­کردند و صبر می­ورزیدند ملائکه با آنها مصافحه می­کردند و ابرها بر آنها سایه می­افکندند و روزها همچون خورشید می­درخشیدند و از بالا و پائین روزی برایشان می­بارید و از خدا چیزی درخواست نمی­کردند مگر اینکه اجابت می­شد و خدا به آنها عطا می­فرمود.

وقتی که درهای خیر بر روی انسان­ها باز شود آنها صاحب همه چیز می­شوند و رسول اکرم (ص) فرمودند:

ای علی سه چیز از درها خیر است: اول بخاء النفس صلیب الکلام و صبر الذی. سخاوت، کلام نیکو و صبر بر اذیت.

و فرمودند: سه چیز در هر کس باشد خدا خیر دنیا و آخرت برای او جمع کرده، راضی بودن به قضا و قدر، صبر کردن در هنگام بلا و دعا کردن به هنگام سختی و آسایش.

و اینکه صبر انسان­های وارسته را وقتی آدم می­بیند که نتیجه­ هایی در زندگی خود و جامعه داشته­اند به این یقین می­رسد که صبر واقعاً در پی دارنده زندگی شیرین است مانند حضرت یوسف (ع) وقتی صبر کردند به بلاها که سرشان آمد اما بعد آن هم خود به پادشاهی بزرگ تمدن دنیا آن وقت رسیدند، مردم را از خشک دلی (بت پرستی) و خشک سالی و بردگی و بندگی نجات دادند و همه و همه بخاطر صابر بودن به موفقیت رسیدند و رقم زننده این موفقیت­ها خدای قادر زیرا دستور به صبر داد «واصبرو إن الله مع الصابرین». یا اینکه خداوند در سوره طلاق فرموده: «من یتق الله یجعل له مخرجا». اینکه انسانهای با تقوا همیشه موفق هستند. تقوا با صبر تقوا است زیرا امام علی(ع) فرمودند: صبر سر ایمان است.

خاتمه:

بیاییم این فرهنگ­ها را زنده کنیم تا زنده شویم و زنده کنیم.

 

کرد ویران خانه بهر گنج زر
وز همان گنجش کند معمورتر

پوست را بشکافت پیکان را کشید
پوست تازه بعد آتش بردمید

گندمی را زیر خاک انداختند
پس ز خاکش خوشه ­ها برساختند

0 نظر 1210 بازدیدها
مدیر سایت

مهندس سید حبیب نوری،دانش آموخته رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی پیشرفته

طراحی،مدیریت و پشتیبانی تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

آدرس : جمهوری اسلامی ایران،فارس،شیراز
میدان امام حسین(ع) - کوچه مهدیه
اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس
واحد تبیان

کد پستی : 7135715641

تلفن :   داخلی189 - 32350533

دورنگار : 32359961

پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سید حبیب نوری - 09171494921

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...