جوانان و انتخاب همسر

10 آبان 1396
(0 رای‌ها)
نویسنده :  

دختران و پسران میوه های باغ زندگی انسان به شمار می روند که در ادامه زندگی خویش از تشریک مساعی و طرح زندگی مشترک ،چاره ای ندارند زیرا زندگی به صورت تجرد ،زندگی تلخ و بدفرجامی است که شکوفه های حیات را در نیمه راه خزان کرده و به دور می ریزد.

 

دست آفرینش ،یک نوع تجاذب و کشش درونی میان این دو نوع میوه به ودیعت نهاده که هر کدام در سنین خاصی خواهان یکدیگر می شوند و اضطراب و تپش آنان ،از طریق ازدواج ،به سکونت و آرامش تبدیل می گردد و آیه مبارکه که راز آفریدن همسر را بیان می کند و می فرماید«لِتَسکُنُوا إلَیها»ناظر به این نکته است.

 

همکاری دو فرد در صورتی می تواند ثمر بخش و سودمند و بقا پذیر باشد که عقربه روحیات و غرایز و طرز تفکر هر دو همسو باشد و در غیر این صورت ریسمان وحدت به ضعف و سستی گراییده و سرانجام گسسته می شود و شیرازه همکاری از هم می پاشد.ما در زندگی خود شاهد پدیده های تلخ و دردآوری هستیم که هم زوجین را آزار می دهد و هم خانواده های هر دو را و آن این که کاخ زندگی مشترک پس از اندی فرو می ریزد و درخت شیرین ازدواج ،میوه تلخ می دهد و زوجین ،راه دادگاه را در پیش گرفته از هم جدا می شوند و چه بسا نو نهالان مظلومی را روی دست یکدیگر رها کرده ،به دنبال راهی می روند ،شاید بار دیگر بتوانند برا خود همسر مناسبی برگزینند.

در تشریح علت این پدیده ،یک عامل بیش از همه موثر است ،البته نمی توان گفت عامل منحصر به فرد است و آن اینکه در گزینش همسر در آغاز ازدواج ،محاسبات غلط جایگزین مطالعات صحیح بوده و اساس زندگی را همان اندیشه های نسنجیده تشکیل می داده است و اگر در گزینش همسر اصول صحیح رعایت می شد ،بخش عظیمی از این طلاقها و فراقها ،درخت زندگی را نمی خشکانید.

دو تصمیم است که در زندگی بسیار مهم است ؛ یکی انتخاب شغل و دیگری انتخاب همسر. این دو تصمیم و انتخاب ،هر دو بزرگ و حساسند ،اما یکی از دیگری بزرگتر ،حساس تر و مهم تر است و آن «انتخاب همسر» می باشد.

 

جوانان و انتخاب همسر نام کتابی است که به قلم «علی اکبر مظاهری» نگاشته شده است.کتاب حاضر به زبان انگلیسی و اردو نیز ترجمه شده است. نویسنده در مقدمه کتاب چنین آورده «جوانان را بنگرید با امید و آرزوهای فراوان و قلب هایی مالامال از عشق و شور ،بر آغاز راهی نوین ایستاده و در اندیشه حرکت به سوی زندگی مستقل و پرمسئولیتند .دو تصمیم مهم ،دو گردنه خطیر ،دو قله بلند و دو انتخاب بزرگ پیش رو دارند که حتما باید از این دو گردنه و قله بزرگ بگذرند و درباره این دو مسئله مهم ،تصمیم بگیرند و راه صحیح را انتخاب کنند . نه می توانند این و یا یکی از این دو را رها کنند و نه چندان نیرو دارند که یک تنه و بدون راهنما و یاور ،هر دو را طی کرده و به سلامت به هدف برسند.

 

دو تصمیم است که در زندگی بسیار مهم است ؛ یکی انتخاب شغل و دیگری انتخاب همسر. این دو تصمیم و انتخاب ،هر دو بزرگ و حساسند ،اما یکی از دیگری بزرگتر ،حساس تر و مهم تر است و آن «انتخاب همسر» می باشد.

یکی از عافان بزرگ می فرماید «اگر انسان نصف عمرش را صرف نماید تا استاد شایسته ای پیدا کند ،ارزش دارد زیرا در نیمه دیگر عمرش سعادتمند خواهد شد »اما من (نویسنده) می گویم اگر انسان نصف عمرش را صرف کند تا همسری شایسته و متناسب با خود پیدا نماید ،ارزش دارد،زیرا بقیه عمرش سعادتمند خواهد شد.»

این کتاب شامل هفت فصل است؛فضیلت ازدواج،چه زمانی ازدواج کنیم،فایده تسریع و زیانهای تاخیر در ازدواج،مشکلات و موانع ازدواج،معیارهای انتخاب همسر،گزینش،دوران نامزدی از فصول بحث شده در کتاب حاضر می باشد و هدف اصلی در بحث های این کتاب آشنایی پسران و دختران با شیوه «انتخاب همسر» است تا بتوانند در این امر مهم و سرنوشت ساز ،موفق شوند.

 

مشخصات کتاب

نویسنده :علی اکبر مظاهری

ناشر:پارسایان

تنظیم : مرکز مشاوره

0 نظر 1110 بازدیدها
مدیر سایت

مهندس سید حبیب نوری،دانش آموخته رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی پیشرفته

طراحی،مدیریت و پشتیبانی تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

نوشتن نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

آدرس : جمهوری اسلامی ایران،فارس،شیراز
میدان امام حسین(ع) - کوچه مهدیه
اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس
واحد تبیان

کد پستی : 7135715641

تلفن :   داخلی189 - 32350533

دورنگار : 32359961

پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سید حبیب نوری - 09171494921

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...