رمان «ابوالصوت» درحال نگارش است

1396/04/25 تعداد بازدید: 78
print
رمان «ابوالصوت» درحال نگارش است

به گزارش تبیان فارس این نویسنده جوان در گفت و گو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه موضوع این رمان گروهک مجاهدین خلق است گفت: این رمان بر اساس شخصیت هایی از گروهک مزبور قبل، اوایل و بعد از انقلاب اسلامی به رشته تحریر در آمده است.

وی پیرامون شخصیت های این کتاب عنوان کرد: در «خاطرات آسفالت» یا «ابوالصوت»  به شخصیت هایی مانند شریف واقفی، صمدی لباف و... به صورت تیتروار اشاره شده است.

ظریف که اغلب آثار پیشین خود را به شکل داستان فانتزی نوشته در خصوص شیوه نوشتن رمان «ابوالصوت» گفت: این رمان هم فانتزی در عین حال با فضای سورئال نوشته می شود و محدود به یک مکان نیست.

با توجه به اینکه بیشتر فعالیت های افرادی مانند شریف واقفی و مجاهدین خلق در تهران متمرکز بوده، نویسنده «ابوالصوت» بیان کرد: کاملا این رمان از تهران جداست و داستان در جنوب می گذرد.

ظریف در پاسخ به اینکه آیا این رمان تاریخی به شمار می رود، افزود: «ابوالصوت» رمانی تاریخی نیست زیرا تعریف من از رمان تاریخی متفاوت است چراکه این ژانر یک زمینه است.

وی پیرامون رمان تاریخی بیان کرد: زمینه تاریخی به نویسنده این اجازه را می دهد که بر اساس زمان بندی و مکانی که در اختیار نویسنده است رمان را پیش ببرد، پس از این است که رمان بر تاریخ چیره می شود.

نویسنده کتاب فانتزی «آکرونی ها» با تاکید بر اینکه رمان تازه اش بر اساس آنچه مرسوم است تاریخی محسوب نمی شود پیرامون شیوه پژوهش این اثر به خبرنگار مهر گفت: برای نوشتن «ابوالصوت» در جنوب به سر بردم زیرا احاطه بیشتری به این نقطه از ایران دارم.

ظریف در ادامه افزود: برای نوشتن هر رمانی قاعدتا تحقیق میدانی نیاز است که من بدین خاطر موضوع را به جنوب بردم هرچند بدین لحاظ پایبند وقایع تاریخی نیستم و ممکن است برای من به عنوان جرقه محسوب شود.

نویسنده کتاب «خرچنگ» تاکید کرد: اتکا به شخصیت هایی مانند شریف واقفی یا تغییر ایدئولوژی و رویه مجاهدین خلق برای من در خلق رمان «ابوالصوت» حکم یک جرقه را دارند تا فضا را برای نویسنده باز نمایند.

وی یادآور شد: همه اینها برای پروراندن شخصیت ها بستگی به متن دارد؛ وقتی وارد نوشتن داستان کوتاه یا رمان می شوید واژه، جمله ها را راه می برند که این دستِ نویسنده نیست زیرا ممکن است اندیشه ای پیش از نوشتن داشته باشد اما حین نوشتن با آن اندیشه سر تا پا متفاوت قرار گیرد.

نویسنده کتاب «ابوالصوت» که پیشتر اثری با عنوان «اُم کلثوم که شط بُرد» را در کارنامه دارد، در سومین رمان خود پس از «آکرونی ها» و «در کفن خاکستر» موضوعی تاریخی را در قالب سورئال ارایه می کند.

ظریف عنوان کرد: اولین رمان رسمی من در ایران که با مجوز فرهنگ و ارشاد اسلامی چاپ شد «آکرونی ها» است.

وی ابراز امیدواری کرد رمان «ابوالصوت» که نام موقت دیگری هم با عنوان «خاطرات آسفالت» دارد در نمایشگاه کتاب تهران در سال ۱۳۹۷ رونمایی و ارایه شود.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک