بیانیه بیش از۴۰ شخصیت آمریکایی در خصوص نحوه برخورد ترامپ با برجام

1396/05/18 تعداد بازدید: 101
print
بیانیه بیش از۴۰ شخصیت آمریکایی در خصوص نحوه برخورد ترامپ با برجام

به گزارش تبیان فارس به نقل از خبرگزاری مهر بیش از ۴۰ شخصیت آمریکایی در بیانیه ای با عنوان «بیانیه ای برای سیاستی جامع جهت فشار بر ایران» - Statement on a Comprehensive Policy to Constrain Iran - خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا از وی خواسته‌اند ضمن پایبندی به برجام سیاستی جامع برای مهار ایران تدوین کند.

بخش های مهم این بیانیه به شرح زیر است:

- تا زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی، آمریکا و سایر کشورها تایید می کنند که ایران تعهداتش را اجرا کرده است، تایید پایبندی ایران به برجام ادامه یابد.

-آمریکا باید به طور کامل در کار کمیسیون مشترک برجام، هیاتی که اختصاصا برای نظارت بر پایبندی هم طرف های توافق تشکیل شده است، درگیر باشد.

- پیشنهاد می شود یک هیات مشورتی متشکل از ایران، روسیه، ترکیه، ایالات متحده، چین، عربستان سعودی و اتحادیه اروپا تشکیل شود و مرتبا تبادل نظر در زمینه مناقشات بزرگ منطقه انجام شود.

-امضاکنندگان این بیانیه هشدار داده اند که اگر آمریکا به طور یکجانبه و در فقدان شواهد لازم از پایبندی ایران به برجام امتناع ورزد، این اقدام تبعاتی برای امنیت ملی آمریکا خواهد داشت.

به گزارش مهر، در ابتدای این بیانیه آمده است: گزارش ها حاکی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ممکن است در ماه اکتبر از تایید پایبندی ایران به برجام امتناع ورزد که این امر می تواند به ازسرگیری تحریم ها علیه ایران که طبق توافقنامه 2015 تعلیق شده، منجر شود. انجام چنین کاری آمریکا، نه ایران، را در وضعیت عدم پایبندی به آن توافق قرار می دهد.

در این بیانیه تاکید شده است: به جای این کار، ما به تدوین یک سیاست جامع در قبال ایران تاکید داریم که منافع ملی آمریکا را بیشتر تامین کند.

نگارندگان بیانیه از ترامپ خواسته‌اند از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ خارج نشود، اما راهبردی جامع برای مقابله با سیاست‌های ایران در منطقه تدوین کند. آنها نوشته‌اند: چنین رویکردی بدون خطر جنگ و به خطرانداختن جان آمریکایی‌ها و منابع این کشور،  به مقابله با اقدامات تهدیدآمیز ایران علیه همسایگانش خواهد پرداخت،  دستیابی به سایر اهداف آمریکا در منطقه را تسهیل کرده و از دستیابی این کشور به سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری خواهد کرد.»

مقام‌ات سابق آمریکایی همچنین خواستار ایفای نقش جدی‌تر این کشور در نظارت بر پایبندی ایران به برجام شده‌اند، اما از دولت ترامپ خواسته‌اند به رایزنی‌هایی با سایر اعضای گروه ۱+۵ جهت افزایش محدودیت‌های پیش روی ایران در توافق هسته‌ای شده‌اند.  

آنها همچنین خواسته‌اند نمایندگان ایران، عربستان، روسیه، ترکیه، آمریکا، چین و اتحادیه اروپا در قالب یک هیئت مشورتی که ترامپ تشکیل می‌دهد به رایزنی‌های منظم با یکدیگر درباره مناقشات منطقه بپردازند.  

نگارندگان بیانیه در یکی از توصیه‌های خود از ترامپ خواسته‌اند یک کانال ارتباطی در سطوح بالا با ایران ایجاد کند. به گفته آنها آمریکا از طریق چنین کانالی قادر خواهد بود نگرانی‌های خود را مستقیماً به مقام‌های ایران منتقل کند.  

در میان امضا کنندگان این بیانیه نام هایی چون «نیکلاس برنز»، قائم مقام سابق وزارت خارجه آمریکا، «رابرت آینهورن»، مشاور سابق وزیر خارجه آمریکا در امور منع اشاعه، «جان لیمبرت»، مشاور سابق وزیر خارجه آمریکا در امور ایران، «ریچارد نفیو»، معمار تحریم های ایران در وزارت خارجه آمریکا، «پل پیلار»، مقام اسبق سیا، «جیمز دابینز»، «لسلی گلب»، «لی همیلتون»، «ریچارد لوگار»، «ولی نصر»، «جوزف نای»، «برنت اسکوکرافت»، «گری سیک»، «آن ماری اسلاتر»، «لارنس ویلکرسون» و «تیموتی ورث» دیده می شوند.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک