کتاب و کتابخوانی در غروب و غربت قرار دارد

1395/08/23 تعداد بازدید: 4519
print
کتاب و کتابخوانی در غروب و غربت قرار دارد

هادی پژوهش معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس گفت: کتاب و کتابخوانی در غروب و غربت قرار گرفته است .

 شنبه شب معاون استاندار فارس در نشست کارگروه و کمیته استانی نمایشگاه بزرگ کتاب فارس در استانداری که با حضور مدیران ادارات و سازمانها برگزار شد، عنوان کرد: هم راستا با مطالعه کتاب، نیاز است در فروش این کالای فرهنگی فرهنگ سازی انجام گیرد.

وی با بیان اینکه مسئولان کشور در قبال ارتقا فرهنگی مردم وظیفه دارند و چنانچه کوتاهی انجام گیرد دچار نفرین نسل های آینده خواهند شد، ادامه داد: برگزاری مناسب و خوب نمایشگاه کتاب به عنوان یک تکلیف نیاز به یاری همه دارد.

پژوهش خوب برگزار شدن نمایشگاه کتاب فارس را نیازمند فراهم شدن تسهیلاتی عنوان کرد و افزود: این تسهیلات از حضور مردم تا فراخوانی و تبلیغات را در بر می گیرد که افزون بر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرمانداران شهرستان ها به فراخوانی مردم برای بازدید از نمایشگاه ترغیب کنند.

صداوسیما نقش پررنگی در نمایشگاه کتاب برعهده گیرد

معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس سهم صداوسیما در نمایشگاه کتاب استان را افزون دانست و تصریح کرد: نقش صدا و سیما افزون بر زیرنویس و پوشش خبری رویدادهای نمایشگاه کتاب، پرداختن به برنامه های محتوایی در خصوص کتاب و کتابخوانی است.

پژوهش شهرداری شیراز را دعوت به دگرگونی چهره شهر شیراز در طول برپایی نمایشگاه کتاب فارس کرد و گفت: دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و مدارس در کمال امنیت کامل در این رخداد بزرگ فرهنگی مشارکت جویند.

پژوهش با توجه به فرهنگی بودن استان فارس، یادآور شد: حضور بزرگان علم، ادب و عرفان ایجاب می کند همه با تمام توان و مضاعف بر آنچه تاکنون سرمایه گذاری شده به صحنه آمده تا بجایی برسیم که بوستان کتاب همچون بهارنارنج که در فصل بهار بوی عطر می گیرد، استان فارس هم بوی عطر کتاب بگیرد و همه کتابخوان شوند و فرصت و زمینه ای ایجاد شود که غربت کتاب از بین برود.

بهزاد مریدی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز در این نشست گفت: با توجه به قرار گرفتن در بیست و چهارمین هفته کتاب استان فارس که در نهایت به برگزاری پانزدهمین نمایشگاه استانی کتاب خواهد پیوست، باید در نظر گرفت که شیراز همواره در برگزاری نمایشگاه های استانی کتاب پیشتاز بوده و در چندسال گذشته بر اساس آمار دوسال اخیر در میان نمایشگاه های استانی کشور دارای رتبه یک و جایگاه برتری میان استان های کشور از آن خود کرده است.

تلاش برای بازدید بیش از یک میلیون نفر از نمایشگاه کتاب

وی با اشاره به استقبال گسترده ای که سال گذشته در چهاردهمین نمایشگاه کتاب فارس شد و شیراز میزبان بیش از یک میلیون علاقه مند به حوزه کتاب بود، به بیان گزارشی از روند برپایی این رویداد بزرگ حوزه کتاب پرداخت و در ادامه با توجه به درپیش بودن این نمایشگاه که از ٤ تا ٩ آذرماه برگزار می شود، عنوان کرد: امسال باید تلاش کنیم میزبان بازدیدکننده پانزدهمین نمایشگاه استان کتاب فارس از مرز یک میلیون نفر گذر کند.

مریدی با اعلام اینکه آیین گشایش پانزدهمین نمایشگاه کتاب فارس ساعت ١٦ روز پنجشنبه ٤ آذرماه در سالن صدرا نمایشگاه بین المللی شیراز با حضور میهمانان ملی و استانی برگزار خواهد شد، از اعلام آمادگی ٧٥٠ ناشر داخلی برای حضور در این رویداد بزرگ خبر داد و افزود: امسال کمی متفاوت تر نسبت به دوره های گذشته در کنار ناشران حاضر در نمایشگاه، مشارکت کتابفروشان هم مطرح است به طوری که تعداد قابل توجهی از کتابفروشی های سطح استان فارس برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده اند و با توجه به اصراری که دارند تا رونق نمایشگاه لطمه ای به حوزه فروش کتابفروشی ها وارد نکند بنابر این از سیاست های امسال نمایشگاه کتاب فارس این است که در کنار ناشران بهترین آثار کتابفروشی ها هم در معرض مخاطبان قرار می گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس با اشاره به اینکه پارسال ٩٠٠ میلیون تومان بن کارت کتاب به مردم و علاقه مندان کتاب عرضه شد، یادآور شد: امسال با توجه به این استقبال مبنای اولیه را یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان گذاشتیم که سال های گذشته بانک صادرات وظیفه شایسته و بایسته عرضه بن را برعهده داشت، اما امسال بر اساس توافق موسسه نمایشگاه های کتاب کشور با بانک شهر این وظیفه انجام می گیرد.

وی از آغاز تبلیغات نمایشگاه کتاب فارس خبر داد و عنوان کرد: امسال زمان عرضه بن کارت خرید کتاب نمایشگاه استان فارس محصور زمان برپایی نیست و امکان خرید بن پیش از آغاز نمایشگاه فراهم شده است.

مریدی از تشکیل کمیته های مرتبط با برپایی پانزدهمین نمایشگاه کتاب فارس خبر داد و با توجه به آغاز برنامه های هفته کتاب که از ٢٤ آبان آغاز می شود خواستار گرامیداشت کتاب و کتابخوانی در دستگاه ها و سازمان های استان شد.

وی از اجرای برنامه های مرتبط با ترویج کتابخوانی در میان مدارس استان فارس به مدت یک هفته خبر داد و یادآور شد: روز ٨ آذرماه که مصادف با رحلت حضرت رسول اکرم(ص) است برنامه های مناسبتی بدین خاطر در نمایشگاه برگزار خواهد شد. همچنین به مناسبت اربعین حسینی نیز نمایشگاه کتاب میزبان نشست های عاشورایی است.

فروش بن کارت های شهر آغاز شد

جمشید رضایی مسئول کارگروه فرهنگی پانزدهمین نمایشگاه کتاب استان فارس هم در ادامه این نشست با توجه به قرار گرفتن نمایشگاه کتاب فارس در زمره رویدادهای کلان کشوری، گفت: یکی از نقاط تفاوت نمایشگاه کتاب امسال در میزان ارایه بن کارتی است که توانستیم با کسب اجازه از کمیسیون مربوطه آن را به سقف ١میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان افزایش دهیم.

وی تفاوت دیگر این دوره از نمایشگاه کتاب فارس را فروش اینترنتی بن کارت های کتاب عنوان کرد و افزود: فروش اینترنتی بن کارت های نمایشگاه به ارزش ٤٠٠ میلیون تومان آغاز شده و سامانه ای برای کاربران طراحی شده که شهروندان می توانند به تهیه بن بپردازند.

رضایی به سهم اصحاب فرهنگ در نمایشگاه کتاب فارس هم اشاره کرد و گفت: امسال حضور کتابفروشی ها به عنوان اصحاب فرهنگ در نمایشگاه تعریف شده و در کنار آن سامانه دریافت بن کارت های نمایشگاه کتاب فارس در ٤٥ کتابفروشی استان مستقر می شود که همزمان با نمایشگاه کتاب مردم می توانند به تهیه کرده و در کتابفروشی ها اقدام به خرید کنند. البته دستگاه های پذیرش بن کارت کتاب تا یک هفته پس از نمایشگاه همچنان در اختیار کتابفروشی ها خواهد بود تا چنانچه تصمیم گیری برای خرید افزون بر ٦ روز برپایی نمایشگاه توسط مخاطب فراهم نشد این امکان را داشته باشند ظرف یک هفته کتاب مورد نظر خود را خریداری کنند.

وی درعین حال از امکان بازگشت مبلغ خرید بن در پایانه های خرید و باجه ها و نت بانک های شهر خبر داد به مدت ٢٠ روز پس از پایان نمایشگاه خبر داد و تاکید کرد: بر اساس هماهنگی های انجام گرفته امسال در نمایشگاه کتاب فارس این نوید را می دهیم که ناشران برتر کشوری در شیراز حضور خواهند داشت و سطح کیفی نمایشگاه متفاوت از دوره های پیشین بدین خاطر است.

پانزدهمین نمایشگاه کتاب استان فارس از پنجشنبه ٤ آذر در نمایشگاه بین المللی شیراز گشایش یافته و تا ٩ آذرماه ادامه دارد.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک