موسیقی قشقایی

1395/10/18 تعداد بازدید: 2634
print
 موسیقی قشقایی

در نظری کلی موسیقی قشقایی ها مانند موسیقی های بومی بیشتر مناطق ایران شامل مقام خوانی و ترانه سرایی است .

مردم قشقایی عمدتا به زبان ترکی سخن می گویند و احتمالا بازماندگان کسانی هستند که از آذربایجان به این منطقه کوچ کرده اند .

در نظری کلی موسیقی قشقایی ها مانند موسیقی های بومی بیشتر مناطق ایران شامل مقام خوانی و ترانه سرایی است . مردم قشقایی عمدتا به زبان ترکی سخن می گویند و احتمالا بازماندگان کسانی هستند که از آذربایجان به این منطقه کوچ کرده اند .

موسیقی قشقایی را سه گروه از اهل موسیقی عرضه می کنند که عبارت اند از :

1. عاشق ها: که مانند عاشیق های آذربایجان سازشان چگور است و احتمالا سازشان را از نواحی قفقاز به این منطقه آورده اند . امروزه جای ساز عاشق ها را کمان چه گرفته است .

از مقام هایی که عاشق ها اجرا می کنند می توان( کوراغلی ) ، ( جنگ نامه ) و سحر آوازی ( بیدارباش ) را نام برد . چوپانان گله هاو زنان هنگام شیر دوشیدن مقام هایی می خوانند که جالب توجه است .


2. چنگیان :بیش تر سهم را در عرضهی موسیقی قشقایی بر عهده دارند . سازهای متداول در بین چنگیان عبارتند از کرناو سورنا و نقاده که در عروسی ها استفاده می شود .

3. ساربانان: گروهی هستند که آهنگ های قومی خود را همراه با نی می خوانند اشعار آنان در وصف حرکات و فعالیت های ایل است . زبان شعری آهنگ های ساربانان واژه هایی شبیه به زبان پهلوی دارد که در بین مردم به زبان کورشی معروف است .

سازهای قشقایی عبارتند از سورنا، کرنا، چگور، نی ، دایره ،نقاره .

 

موسیقی قشقایی

 

برای دانلود همین مطالب به صورت pdf  بر روی تصویر زیر کلیک کنید

 

موسیقی قشقایی


نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک