اشکنان(لامرد)

1395/10/18 تعداد بازدید: 1443
print
 اشکنان(لامرد)

شهر اشکنان دارای جاذبه های تاریخی فراوانی است که میهمانان عزیز نوروزی میتوانند از این جاذبه ها دیدن کنند. شهر اشکنان دارای قدمت تارخی زیادی بوده که آثار باقیمانده از دوره های قبل خود گویایی این مسئله هست .

در كتاب منتخب التواريخ لارستان آمده است : « اشكنان قريه اي است از آثــار هوشــنگ كه به جهت اشك اول كه اولين سلطان اشكانيــان بوده ساخته بوديو هم اسم آن قريه به نام اشك اول خواندي » و در اشعار شاعر فرزانـه صحـبت : لاري آمده است
مقام امن و ايمــــان اشكنان است نژاد اشكنـــان زاشكــــانيان است

سه دانـــــا كـــدخدا دارد نكوكار كه هر يك رشك مير اصفهـان است

با توجه به متن تاريخي مذكور و اشعار فوق بنظر مي رسد كلمه اشكنان با الف مفتوح صحيح مي باشد و علت اين نام مرسوم گذشته بوده كه آبـاديهـا و قلـعـه ها را بنام يكي از بزرگان انتصاب مي نمودند در بعضي از منابع كلمه اشكنــان با كسر الف ثبت شده چنانچه در اشـــعار مرحوم انصاري3 در قصيده معروف تذكره. امير احمد آمده است

 

موقعيت جغرافيايي

 

بخش اشكنان از توابع شهرستان لامرد مي باشد كه تا سال 1365 بــه عنــوان دهستاني از بخش لامرد در شهرستان لار محسوب مي شد . اين بخش كه در جنوبي ترين نقطه استان فارس در امتداد شهرستان پارســيـان و منـتــهــي به شهرستان بستك از توابع استان هرمزگان مي باشد . از طرف شمـال و شمـال شرق به بخش بيرم لارستان و از طرف غرب به بخش مـــركــزي شــهــرستــان لامرد و از طرف جنوب به شهرستان پارسيان و از طرف شــرق و جنــــوب شرق به شهرستان بستك محدود مي شود و وسعت تقريبي آن 800 كيلومــــتر مربع مي باشد شهر اشكنان در طول جغرافيايي 37/57 درجـــــه و عـــرض جـــغرافيــايي 14/27 درجه و با ارتفاع 393 متر از سطح دريا واقع شده و وضعيت اقليــــــــمـــي بخش از جنوب غرب به شرق به طول 40 كيلومتر و عرض 15 كيلومتر محصـــــــــور بــه كوههاي لاور در جنوب غرب و كوه گاوبست با ارتفاع 2165 متــــــــر در شــرق و .شمال شرق و كوه بُسرو در شمال غرب و كوه نَوا در جنوب مي باشـد دشت اشكنان با رودخانه فصلي مهران كه از كوههاي گله دار سرچـــــــــــشمه مي گيـرد و به دو قسمت تقسيم مي شود . اين رودخــــــانــه كه بـــه خــليـــج فارس مي ريزد حدود 5 ماه از سال داراي جريانــهاي ســـــيلابــــي اســـــت و در . كنترل سيل در منطقه نقش بسزايي دارد.

 

اشکنان

اشکنان

اشکنان

برای دانلود همین مطلب بروی عکس pdf  کلیک کنید

اشکنان اشکنان
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک