رودخانه سیوند(مرودشت)

1395/10/18 تعداد بازدید: 3655
print
رودخانه سیوند(مرودشت)

رود سیوند یکی از رودخانه‌های دائمی استان فارس است که از کوه‌های سفید درغوک و تنگ گورک واقع در دهستان قنقری در حدود 45 کیلومتری شمال غربی ده بید سرچشمه گرفته و با دریافت ریزابه‌های فراوان، به سوی جنوب شرقی روان شده و از منطقه نخودزار می‌گذرد.

این رود با رسیدن به روستای مشگان، به رودخانه مشگان تغییر نام می‌دهد و پس از طی مسیری طولانی و تغییر نام‌های متعد، به دره شرقی کوه سیوند وارد شده و مجدداً با نام سیوند خوانده می‌شود. با ورود این رود به دهستان خفرک علیا، شاخه‌ای از آن به دشت شرقی کوه رحمت وارد شده و در باتلاق‌های آن ناپدید می‌شود. مازاد آب این رودخانه در حوالی بند (سد) امیر که در 11 کیلومتری جنوب شرقی مرودشت قرار دارد، به رودخانه کر می‌ریزد.

رود سیوند رودی مقدس نزد ایرانیان بوده است زیرا این رود از میان شهر تاریخی استخر گذشته و شاخه‌ای از آن به تخت جمشید می‌رفته و آب شهر استخر و تخت جمشید از این رود فراهم می‌شده است. از زمان‌های قدیم تا به حال سدهای زیادی بر روی این رود به ویژه در تنگه بلاغی ساخته شده ‌است که از جمله آن‌ها سد سیوند است که در نزدیکی پاسارگاد بر روی این رودخانه احداث شده و رطوبت اطراف سد بر آثار باستانی منطقه اثر گذاشته و همچنین حیات دریاچه بختگان نیز با احداث این سد به خطر افتاده است.

ویژگی بارز رودخانه سیوند، سنگریزه‌ای و ماسه‌ای بودن و پوشش غالب درختان بید، گز و بوته‌های نوند و کاسنی و خارشتر در حاشیه آن است. دراطراف رودخانه درنا، اردک وحشی، شانه به سر، لاک‌پشت، خرچنگ، فلامینگو، لک لک، مرغابی و غاز دیده می‌شود که متأسفانه با ورود فاضلاب کارخانه‌ها و مزارع به رود و مهم‌تر از آن ماسه‌برداری بی‌رویه از کف رود و بی‌توجهی سازمان محیط زیست، اکوسیستم این رود در سال‌های اخیر به شدت آسیب دیده ‌است. پرنده نادر این منطقه فلامینگوی سیوندی است که نسل آن ‌رو به انقراض است.

 

رودخانه سیوند

برای دانلود همین مطلب بر روی عکس pdf  کلیک کنید


رودخانه سیوند رودخانه سیوند


نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک