۳۰ محصـول صنـایع دستی فــارس ملی می شود

1396/05/14 تعداد بازدید: 37
print
۳۰ محصـول صنـایع دستی فــارس ملی می شود

سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس از جایگیری۳۰ محصول دست ساز هنرمندان فارس در فهرست نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی خبر داد.

به گزارش تبیان فارس به نقل از مهر ، حیدر علی زاهدیان نژاد در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته از ۲۰ تا ۲۲شهریور ماه امسال مرحله اول این داوری‌ها در شیراز برگزار می شود.

وی گفت: در حال حاضر ۱۲۰ محصول دست ساز هنرمندان فارس مورد داوری قرار خواهد گرفت که با توجه به سهمیه بندی که برای استان ها در نظر گرفته شده است تنها ۳۰ اثر به مرحله بعد راه پیدا می کند و نشان ملی می گیرد.

وی با اشاره به رقابت تنگاتنگ تولیدکنندگان صنایع دستی  گفت: نشان ملی مرغوبت هر دوسال یک بار برگزار می شود که در دور قبل ۹۹ اثر از فارس این نشان را دریافت کردند.

زاهدیان بیان کرد: با توجه به سهمیه بندی تعداد محصولات قابل ارائه هر استان و به منظور انتخاب برترین آثار  تیمی متشکل از کارشناسان مجرب استان به عنوان هیات داوران استانی انتخاب می شوند.

سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس با اشاره به اینکه چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی در پاییز امسال در تهران برگزار می شود، افزود: مرحله اول داوری آثار در استان و بر اساس ضوابط خاص برگزار خواهد شد و آثار برگزیده در مرحله استانی برای ارزیابی در سطح ملی در پاییز و به احتمال زیاد در آذر ماه در تهران به معرض نمایش و داوری گذاشته خواهد شد.

وی در خصوص معیارهای ارزیابی محصولات هنرهای سنتی و صنایع دستی برای دریافت نشان ملی وبین المللی نیز تصریح کرد: مرغوبیت و استفاده از مواد اولیه مرغوب در حد استاندارد، اصالت که نشانگر هویت، فرهنگ و ارزش‌های سنتی هر منطقه است، زیبایی‌شناسی سنتی، نو آوری در طراحی و تولید، قابلیت عرضه در بازار و کاربردی بودن محصولات از جمله معیارهای دریافت نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه نشان ملی متعلق به یک اثر است، گفت: هنرهایی چون گلیم بافی، کاشی هفت رنگ، منبت، نمدمالی، سراجی سنتی، معرق، نقاشی پشت شیشه، ساخت احجام فلزی، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی نشان ملی دریافت می کنند.

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک