هزینه 22 میلیارد ریالی برای مهم ترین ابنیه های تاریخی محور ساسانی فارس

1396/07/05 تعداد بازدید: 56
print
هزینه 22 میلیارد ریالی برای مهم ترین ابنیه های تاریخی محور ساسانی فارس

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از هزینه اعتبار 22 میلیارد ریالی برای حفاظت، ساماندهی و مرمت و ایجاد زیرساخت های لازم آثار تاریخی و ارزشمند پرونده ثبت جهانی محور ساسانی از 3 سال گذشته تاکنون خبر داد.

به گزارش تبیان فارس به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز ، مصیب امیری بابیان این خبر افزود: از سه سال پیش تمرکز برای مطالعات و ارائه مستندات پرونده محور ساسانی که شامل مجموعه بیشاپور در کازرون، آتشکده، قلعه دختر و شهر گور در فیروزآباد و کاخ ساسان در سروستان است که توسط باستان‌شناسان، فیلم‌برداران، مستندسازان و محققان آغاز و نزدیک به هزار صفحه سند برای ارائه به یونسکو تهیه گردید.

وی ادامه داد: در طی این مدت‌زمان سه‌ساله، عملیات‌های اجرایی متعدد به جهت حفاظت، ساماندهی و مرمت آثار شاخص و انجام زیرساخت‌های گردشگری موردنیاز این محور ازجمله: مرمت‌های اضطراری آثاری همچون کاخ ساسانی سروستان، آتشکده، قلعه دختر، شهر گور ساماندهی محوطه تاریخی بیشاپور، سنگ‌فرش شهر گور، ساخت و نصب تابلوهای معرفی آثار دو زبان فارسی و انگلیسی، اجرای فازهای چندگانه طرح استانداردسازی مسیر دسترسی گردشگران به فضای خدمات رفاهی در سایت تاریخی بیشاپور، استقرار سرویس بهداشتی و ... صورت پذیرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در پایان با اعلام خبر حضور مقامات ارشد سازمان میراث فرهنگی، ارزیابان یونسکو و کارشناسان در تاریخ 3 مهر سال جاری به مدت 5 روز در استان فارس، با تأکید بر اهمیت نقش ثبت جهانی پرونده محور ساسانی در تحول صنعت گردشگری این استان خاطرنشان کرد: ویژه‌ترین و بیشترین آثار دوره ساسانی در فارس در شهرستان‌های فیروزآباد، کازرون و سروستان قرار دارد و امیدواریم، تیرماه سال 97 شاهد ثبت جهانی این پرونده در اجلاسیه جهانی یونسکو باشیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، اکثر محققان دوره تاریخی، ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می‌دانند به‌نحوی‌که معماران در این دوره، با ساختن طاق‌های گنبدی و تالارهای وسیع بدون ستون و همچنین ساخت طاق‌های آجری به‌جای پوشش مسطح و چوبی جلوه‌ای نو را خلق کرده‌اند.

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک