جزئیات جدیدی از فصل دوم کاوش های باستان شناختی در محوطه پاسارگاد

1396/04/25 تعداد بازدید: 57
print
جزئیات جدیدی از فصل دوم کاوش های باستان شناختی در محوطه پاسارگاد

سرپرست کاوش های جامع باستان شناختی در پاسارگاد هدف از فصل دوم کاوش های باستان شناختی در محوطه باستانی پاسارگاد را روشن ساختن ابهامات درباره زندان سلیمان اعلام کرد.

به‌گزارش تبیان فارس به نقل از خبرگزاری مهر  علی موسوی سرپرست کاوش‌های جامع باستان‌شناختی در پاسارگاد، امروز شنبه 24 تیر 96، با اعلام این خبر افزود: طرح جامع کاوش‌های باستان‌شناختی در محوطه پاسارگاد با هدف مطالعه فراگیر آثار باستانی از دوران پیش‌ازتاریخی تا سده‌های هفتم و هشتم قمری به‌مدت پنج سال پیش‌بینی شده است.

او اضافه کرد: این کاوش تحت حمایت و با مجوز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور و برنامه‌ریزی و هدایت پژوهشکده باستان‌شناسی و با همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس و پشتیبانی پایگاه میراث‌جهانی پاسارگاد درحال انجام است.

به‌گفته این باستان‌شناس، فصل دوم فعالیت‌ها در محدوده ویرانه‌های برج سنگی معروف به زندان سلیمان با هدف روشن کردن ابهامات درباره ماهیت و کاربرد آن در دوره هخامنشی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بنای معروف به زندان سلیمان شامل بقایای دیواری به‌بلندی 14 متر است که در شمال محدوده کاخ‌ها واقع شده، گفت: این دیوار، در اصل، باقی‌مانده یک برج سنگی چهارضلعی مسقف بوده که بر اثر استفاده از سنگ‌های آن در ساخت‌وسازهای متأخر به این شکل درآمده است.

این باستان‌شناس افزود: مقایسه این برج سنگی با بنای بسیار مشابه دیگری موسوم به ”کعبه زرتشت“ در نقش رستم نشان داده که هر دوی این ساختمان‌ها احتمالاً کاربرد یکسانی داشته‌اند، هرچند که هنوز کاربرد دقیق آن‌ها معلوم نیست.

موسوی خاطرنشان کرد: کاوش‌های فصل دوم در محدوده برج سنگی ویران در ادامه کاوش‌های سال قبل برای روشن کردن نقشه و جزئیات معماری بنا شروع شده است.

او اظهار کرد: در این فصل، با گسترش محدوده کاوش در بخش جنوبی محوطه و نیز ایجاد گمانه در بخش شمالی آن، امید است تا ارتباط این دو با یکدیگر مشخص شود.

به‌گفته این باستان‌شناس، کاوش‌های فصل گذشته به نتایج مهمی چون کشف آثار معماری متفاوتی با بناهای شناخته‌شده دوره هخامنشی منتهی شد.

او از اهداف برنامه جامع کاوش‌های باستان‌شناختی پاسارگاد به مطالعه استقرارهای پیش از عصر هخامنشی اشاره کرد و گفت: به همین منظور، کارگاهی در تل خاری، یکی از تپه‌های پیش‌ازتاریخی محوطه، ایجاد شده است.

موسوی افزود: تل خاری مجموعه‌ای از تپه‌های کم‌ارتفاع و پراکنده در شمال محوطه پاسارگاد است که بخش بزرگی از آن بر اثر فعالیت‌های کشاورزی سال‌های اخیر از بین رفته است.

سرپرست کاوش‌های جامع باستان‌شناختی در پاسارگاد گفت: کاوش در تل خاری تاکنون به آثاری از استقرار دوران باکون، لپویی و هخامنشی رسیده است.

وی  ازجمله اهداف کاوش در تل خاری، شناسایی لایه‌ها و تسلسل فرهنگی دشت پاسارگاد را در هزاره‌های چهارم تا اول پیش‌ازمیلاد برشمرد.

به‌گفته موسوی، محوطه باستانی پاسارگاد نخستین و کهن‌ترین سکونتگاه سلطنتی سلسله هخامنشی در فارس است که تاریخ بنیان آن به دوره فرمانروایی کوروش بزرگ در نیمه قرن ششم پیش‌ازمیلاد می‌رسد.

او افزود: محوطه میراث‌جهانی پاسارگاد در محلی به‌نام دشت مرغاب در 130کیلومتری شمال شیراز، نزدیک به سرحدات شمالی استان فارس، واقع شده است.

موسوی، با اشاره به وجود بیش از 50 اثر تاریخی در محوطه میراث‌جهانی پاسارگاد و پیرامون گفت: این آثار شامل بقایای سکونتگاه‌های پیش‌ازتاریخی تا استقرارگاه‌های اسلامی در سده‌های ششم و هفتم قمری است.

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک