تبلیغ و مبلغ در اسلام

1396/09/28 تعداد بازدید: 23
print
تبلیغ و مبلغ در اسلام

مبلغ باید چنان به هدف خود ایمان داشته باشد که همچون پیامبر صل الله علیه و آله اگر خورشید را در دست راست و ماه را در دست چپ او قرار دادند دست از هدفش برندارد


تبلیغ چیست؟
رساندن پیام با ابزار مناسب و موثر را تبلیغ گویند.
تبلیغ از ریشه بلوغ و بلاغ به معنی رساندن کامل پیام، خبر، اندیشه و نطق به دیگری است.
مبلغ کسی است که با همه توان تلاش می‌کند تا مواد تبلیغی همراه خود را به مقصد نهایی که اندیشه و دل مخاطب است برساند.
در قرآن کریم واژه تبلیغ و مشتقات آن ۲۷ بار تکرار شده است.
البته عناوین دیگری مانند: هدایت، دعوت، موعظه، تبشیر، تخویف،‌انزار،‌امر به معروف و نهی از منکر نیز با عنوان تبلیغ، ارتباط نزدیک دارند، امام هیچ یک از بار فرهنگی واژه تبلیغ در انتقال پیام برخوردار نیستند.
امروزه در جهان برای جذب انسان ها و به‌ویژه جوان ها به افکار و عقاید مختلف تبلیغات وسیعی انجام می‌شود امام در اسلام مراد از تبلیغ و آشنا نمودن مردم با احکام اسلام،‌معارف الهی و بشارت دادن مومنان و انذار و هشدار به مخالفان است. در قرآن آمده است ( الذین یبلغون رسالت الله و یخشونه ولایخشون احدا الا الله )‌ آنان کسانی هستند که رسالت های الهی را می رسانند و از خدا می ترسند و از هیچ کس جز او نمی ترسند.

 

 

آداب تبلیغ
۱- شروع با نام خدا
اولین دستوری که پیامبر (ص)‌از جانب خداوند دریافت کرد این بود که پیام و سخنش را با نام خداوند شروع کنند.
( اقرا باسم ربک الذی خلق )‌
امام صادق (ع)‌ می فرماید کان رسول الله یجهد بسم الله ارحمن الرحیم در آغاز هر کار کوچک یا بزرگ بگویید بسم الله الرحمن الرحیم
۲- حق گویی
کلام مبلغ باید حق باشد زیرا دین بر حق نازل شده و حق گویی پیام همه ادیان است و وظیفه مسلمان گفتن حق است گرچه به ضررش باشد. شخصی از امام زین العابدین (ع)‌سوال کرد که شرایط دین چیست حضرت فرمود سخن حق و حکم به عدالت و وفای به عهد و پیمان.
رسالت مبلغ
۱- برانگیختن فطرت و عقل با قرآن: و انزلنا الیک الذکر لتبین للناس ما نزل الیهم یتفکرون و این قرآن به سوی تو فرود آوردیم تا برای مردم آنچه را به سوی ایشان نازل شده است توضیح دهی و امید که آنان بیندیشند.
۲- خارج ساختن مردم از تاریکی ها به نور
خدا هر که را از خشنودی او پیروی کند به وسیله آن کتاب به راه های سلامت دهنمون می‌شود و توفیق خوش آنان را از تاریکی ها به سوی روشنایی بیرون می برد و به راهی راست هدایت شان می‌کند.
۳- ایمان به هدف:‌
مبلغ باید چنان به هدف خود ایمان داشته باشد که همچون پیامبر صل الله علیه و آله اگر خورشید را در دست راست و ماه را در دست چپ او قرار دادند دست از هدفش برندارد.
مباهله رسول خدا (ص) با علمای مسیحی نجران نشانه ایمان بالای او به هدف است که به دشمنان خود فرمود:
قالو ندعو ابنائنا و ابناء کم و نساء نا و نساء کم و انفسنا و انفسکم.
بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم شما فرزندان خود را دعوت کنید. ما زنان خود شما زنان خود را نا از نفوس خود م شما هم از نفوس خود دعوت کنید آنگاه مباهله می‌کنیم و در حق یکدیگر می‌کنیم لعنت خدا بر دروغگویان.
صفات مبلغ
۱- پیشگامی
مبلغ امام و رهبر دیگران است پس باید در همه کار ها پیشگام باشد و قبل از تعلیم دیگران به تعلیم خود بپردازد امام علی (ع)‌فرمود: من نصب نفسه اماما للناس فعلیه ان یبدا بتعلیم نفسه قبل تعلیم غیره
هرکس خود را پیشوای مردم قرار داد او باید قبل از اینکه مردم را به انجام کار های خوب دستور دهد خود آن ها را انجام داده و قبل از تعی از اعمال زشت و ناروا خودش آن اعمال را ترک کرده باشد این صفت رسولان الهی است.
۲- اخلاص
اخلاص در عمل رمز موفقیت مبلغ است زیرا موثر واقعی خداوند است و اگر تبلیغ به خاطر خداوند انجام گیرد بر دل ها ما اثر خواهد گذاشت اخلاص در تبلیغ شیوه رسولان و پیامبران الهی بوده است.
۳- آگاهی
مبلغ در صورتی می تواند مردم را به حق هدایت نماید که هم خود آگاه باشد و هم بر اساس آگاهی مردم ره به دین دعوت کندهل هذه سبیلی ادعوا الی الله علی بصیرة
بگو این راه من است من و پیروانم با بصیرت و آگاهی کامل مردم را به سوی خدا دعوت می‌کنیم.
۴- سعه صدر و استقامت
وظایف مبلغ
۱- خودسازی و تبلیغ عملی
از آنجا که دعوت مردم به راستی و درستی و به تقوای الهی پاک می خوا و کدام انسان بی تقوا نمی تواند چندان اثری بر مردم داشته باشد. مبلغ باید در راه خود سازی و زدودن زنگار های قلب خویش تلاش فراوان داشته باشد و لحطه ای از حرکت در مسیر کمال انسانی خویش بازنایستد. آیینه زمانی می تواند عیب دیگران را بازگو کند که خودش غبارآلود و زنگار گرفته نباشد ( لم تقولون ما لا تفعلون ) و آنچه انجام نمی دهید می‌گویید.
۲- تعلیم و تربیت
یکی از مهمترین وظایف مبلغ تعلیم مردم است
۳- مبارزه با طاغوت
اذهب الی فرعون انه طغی
تهیه کننده حجت‌الاسلام سید محمد مراد موسوی منش
مسئول امور روحانیون مستقر فارس

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک