آثار شاد زیستن در سلامت جسم و روح

1396/06/21 تعداد بازدید: 70
print
آثار شاد زیستن در سلامت جسم و روح

شادی و نشاط، یکی از نیازهای روحی و فطری انسان است که در بسیاری از جنبه های حیاتی انسان نقش مؤثری را ایفا می کند. دین اسلام که به تمام نیازهای روحی و جسمی انسان توجه دارد، این موضوع را نیز مورد نظر قرار داده است...

به گزارش تبیان فارس بر گرفته از سایت http://razavi.aqr.ir
مقدمه:
شادی و نشاط، یکی از نیازهای روحی و فطری انسان است که در بسیاری از جنبه های حیاتی انسان نقش مؤثری را ایفا می کند. دین اسلام که به تمام نیازهای روحی و جسمی انسان توجه دارد، این موضوع را نیز مورد نظر قرار داده است.
 
اهمیت شادی در زندگی انسان
شادی و نشاط در سبک زندگی اسلامی برای حفظ روحیه و اعتماد به نفس، ابزاری کاربردی است. البته برای داشتن روحیه ای قوی به جسم سالم نیز نیازمند هستیم؛ چون جنبه های مختلف انسان از هم اثر می پذیرند. شادی و نشاط از مهم ترین اجزای زندگی انسان است و در واقع بدون آن زندگی ممکن نخواهد بود. همچنان که غم و اندوه امری طبیعی است و در زندگانی همۀ انسان ها جاری است، شادی هم سنت دیگری است که در طبیعت جاری است.
عوامل سرور و شادی در قرآن قابل توجه و معرفت آفرین است که آگاهی از آن ره توشه ای برای زندگانی ما خواهد بود. «عشق به قرآن» و «انس با آیات الهی» عامل نخستی است که خداوند برای مؤمنان موجب شادی و شادمانی معرفی می کند؛ زیرا ایمان آنان را می افزاید و خوشحالی و شکوفایی استعدادهای آسمانی و جلوه های معنوی را پدید می آورد. نیاز به شادی در دوران انتظار و فضای تیره و تار آخرالزمان که امام (علیه السلام) غایب هستند، نیاز حیاتی است و ما باید واجد روحیات بسیار عالی مهدوی (عجل ‌الله تعالی فرجه الشریف) شویم.
 
ابزارهای شاد زیستن به سبک و سیره رضوی (علیه السلام)
1- دعا و مناجات با خداوند
2- اشک؛ گاه قطراتی اشک، چنان آرامش روحی و طراوت باطنی به ما می­بخشد و مشکلات ما را ناچیز جلوه­گر می سازد که هیچ مجلس جشنی چنین تأثیری نخواهد داشت.
3- پرداختن به ورزش هایی چون اسب سواری، تیراندازی، کوه نوردی و شنا که مورد تأکید اهل بیت (علیهم السلام) است.
4- مطالعات قرآنی و حدیثی و تفکر در برنامه های الهی
5- مسافرت با دوستان ایمانی
6- شوخی و مزاح به نحو شایسته با برادران مؤمن
7- درس‌ خواندن و ارتقای بنیه علمی
8-  برنامه غذایی مناسب طبق طب الرضا عالم آل محمد (صلی ‌الله علیه و آله)
نشاط و سرور در سیرة دیگر اهل بیت (علیهم السلام) نیز جایگاه مهمی دارد. امام صادق (علیه السلام) در این باره می فرمایند: «شادابی و شکوفایی در ده چیز است: پیاده روی، سوارکاری، فرورفتن در آب، نگاه به سبزه، خوردن، آشامیدن، نگاه به همسر زیبا، آمیزش، مسواک کردن، شستن سر با گل خطمی و گفت و ‌گو با دوستان». امام کاظم (علیه السلام) نیز با توجه به آثار برجسته این امر می فرمایند: «از لذت های دنیوی نصیبی برای کامیابی خویش قرار دهید و خواهش های دل را از راه های مشروع برآورید. مراقبت کنید که این کار به شرافت و مردانگی شما آسیب نرساند و دچار اسراف و تندروی نشوید و با کمک آن، بهتر به امور دین خویش موفق خواهید شد. همانا از ما نیست کسی که دنیای خود را به خاطر دین خویش ترک کند یا دین خود را برای دستیابی به دنیا رها نماید.»
 
آثار شاد زیستن در سلامت جسم و روح
1-  ارتقاء درجات ایمان
2-  برخورداری از فضائل اخلاقی و دوری از رذائل اخلاقی
3-  هماهنگی تمام ابعاد وجود انسان با برنامه های الهی
4-  برخورداری از توان کافی برای عبادات و خدمت گذاری به مردم
5-  ایجاد شادی و نشاط
6-  رها شدن از فشارهای زندگی روزمره و تجدید عزم برای ادامۀ راه به سوی امام (علیه السلام).
 
نتیجۀ بحث:
با توجه به اهمیت بالای شاد زیستن در سلامتی همه ابعاد انسان، شایسته است تا به پیروی از اهل بیت (علیهم السلام) این شادی و نشاط را در زندگی خود اجرا کنیم و سپاس از پروردگار را بهترین شادی بدانیم چراکه این شادمانی، حقیقی و جاودان خواهد بود.
 
مرضیه الله دانه و میلاد عباسی
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک