شمیم رضوی

1396/08/27 تعداد بازدید: 18
print
شمیم رضوی

کلام امام خمینی (ره) در مورد امام رضا (ع)

شمیم رضوی در کلام امام خمینی(ره)

 

... تحول روحی ملت عنایت و اعجازی الهی

 

... من باید از این جمعیت که به زیارت آقا (حضرت امام رضا علیه السلام) تشریف آوردند تشکر کامل کنم. علاقه من به آقا از دو جهت است: یک علاقه ای به واسطه اینکه از بیت بزرگی هستند و من علاقه به آن بیت دارم و یک علاقه به شخص خود ایشان که در مدت های طولانی در راه اسلام مواجه شدند با خطرات. این خطرات برای شما عزت است و برای ما افتخار. چنانچه ملت ما در سال های بسیار طولانی گرفتار مصیبت های فوق العاده بود، گرفتار سلطه اجانب، گرفتار ظلم رژیم منحوس، گرفتاری های که به بیان درست نمی آید، گرفتاری ها و خیانت های که تاریخ هم نمی تواند ثبت کند، چون بسیاری از آنها به طوری مخفی بوده است که برای کسی تاکنون کشف نشده است و معلوم نیست کشف شود لکن با سپاس از خدای تبارک و تعالی که توفیق به ملت داد و ملت را برانگیخت برای احقاق حق و این نبود جز هدایت خدای تبارک و تعالی و اعانت ولی امر سلام الله و سلامه علیه و با اعانت ولی امر و هدایت ذات مقدس حق تعالی، برای ملت ما یک تحول بزرگ حاصل شد، تحول روحی، تحولی که نمی توانم من برای آن اسمی بگذارم الا اینکه تحول معجزه آسا بود.

  

نیرنگ:

 

حضرت رضا سلام الله علیه که با آن نیرنگ ایشان را بردند، الزاماً بردند به آن جا و خواستند ایشان را چه بکنند، معلوم بود که از اول بنابراین نیست، نگذاشتند که اینها یک حکومتی به دستشان بیاید، یک مجالی به دستشان بیاید که لااقل تعلیمات را بکنند. برای حضرت صادق (علیه السلام) هم که مجال بود برای این که علم فقه را باید توسعه بدهند و بیان کنند و بعضی از مسائل البته غیرفقهی هم بوده است، لکن سرگرمی ایشان به آن علومی که نمی شد که معطل بماند و علم شریعت بود، این هم باز نگذاشتند، نشد. حمله هم نداشتند، حمله فقه بود، اما حمله آن علوم نبود.

 

پیروی از اهل بیت(ع) :

 

آن چیزی که می خواهم عرض کنم این است که ما و شما پیروان مکتبی هستیم که این مکتب، ائمه هدی علیهم السلام جریان دهنده او بودند بعد از رسول خدا و حضرت رضا سلام الله علیه که مهمان ما ایرانی ها هست و ما مفتخریم به این که زیر سایه ایشان هستیم، مجری این بودند. ماها پیروان آنها هستیم و پیروان آنها باید لااقل یک پرتوی از آن چیزی که آنها داشتند تحصیل کنند و دقت کنند و کوشش کنند که تحصیل بکنند. آنها تمام عمر خودشان را صرف کردند برای اسلام. تاریخ، از پیغمبر اسلام آن طور نقل می کند، از ائمه هدی هم نقل می کند که اینها دایماً مشغول مجاهده بودند، علاوه بر آن مجاهدات معنوی که فوق طاقت ماهاست، مشغول مجاهده بودند برای تحکیم مبانی اسلام و کوتاه کردن دست کسانی که به ملت ها ظلم می کنند، منتها هر کدام به آن مقداری که آن وقت قدرت داشتند. و مع الاسف نگذاشتند که آن قدرتی که باید، برای آنها حاصل بشود تا ما طعم او را بچشیم و بتوانیم تبعیت کنیم.

 

نگاه مامون به حضرت رضا(ع) در کلام امام خمینی (ره):

 

    مأمون حضرت رضا (ع) را با آن همه تزویر و سالوس و گفتن «یا ابن عم» و  «یا ابن رسول اللَّه» تحت نظر نگه مى ‏دارد! که مبادا روزى قیام کند و اساس سلطنت را درهم بریزد. چون پسر پیغمبر (ص) است و در حق او وصیت شده، و نمى‏ شود او را در مدینه آزاد گذاشت. حکام جائر سلطنت مى ‏خواستند، و همه چیز را فداى این سلطنت و امارت مى ‏کردند؛ نه اینکه دشمنى خصوصى با کسى داشته باشند. چنانکه اگر امام (ع)، نعوذ باللَّه، دربارى مى‏ شد، کمال عزت و احترام را به او مى ‏گذاشتند، و دستش را هم مى‏ بوسیدند.

 

میهمانانی از مرکز ولایت:

 

من از شما آقایان که از راه دور و از مرکز ولایت و از محل قدس ملکوتى آمدید تشکر مى‏کنم. چه سعادتى دارید که چشمهاى شما به آن بارگاه عظیم ملکوتى باز مى ‏شود و در آن حرم شریف؛ مرکز علم و مرکز ملائکة اللَّه مى ‏روید و ما حسرت آن را داریم.

 

مصیبت های معنوی:

 

حضرت رضا- سلام اللَّه علیه- در آن ابتلائاتى که داشت و در آن مصیبت هاى معنوى که برایش وارد مى‏ شد، بدون اینکه یک اختلافى ایجاد کند، با آرامش، راه خودش را به پیش مى ‏برد. مقید بود به اینکه آرامش ملت را حفظ کند .

 

میهمانانی از محل تجلّى نور:

 

شما مهمان هاى عزیزى هستید که از محل تجلّى نور، از محل توجّه ملائکة اللَّه، از آستان قدس رضوى آمدید و خوش آمدید. خداوند شماها را حفظ کند، و اسلام را به جدیتهاى شما و همه ملت به پیش ببرد. و من امیدوارم که با دعاى شما در آستان قدس رضوى موفق بشوم به پایبوس آن حضرت.

 

مرکز ایران آستان قدس است:

 

این میهمانهاى عزیز از جایى مى‏آیند که دلهاى ملائکة اللَّه به آنجا متوجه است. اصلًا مرکز ایران آستان قدس است. و ما امیدواریم که همه ما را خداوند از خدمتگزاران آستان قدس رضوى- سلام اللَّه علیه- قرار بدهد. و شماها چقدر خوشبخت هستید که در آن آستان زندگى مى‏ کنید، چه آنهایى که خدمتگزار مستقیم آستانه هستند و چه آنهایى که در آستان مقدس، خدمتگزار به ملت و اسلام و جمهورى اسلامى هستند.  همه نیروها، همه قدرتها در هر جا هستند، محتاج به توجه خاص حضرت رضا- سلام اللَّه علیه- هستند. استاندار و نیروى هوایى و انجمن هاى اسلامى و همه اینها جزء کارمندان آن آستان مقدس‏اند. و شما برادرانى که در آستان مقدس مستقیماً کار مى ‏کنید، از خوشبختى بزرگى برخوردارید که شاید خیلى توجه به او نباشد. و من امیدوارم که ان شاء اللَّه تعالى، به برکت آن آستان مقدس، جمهورى اسلامى همان طورى که تا کنون پیروزمندانه پیش رفته است، از این به بعد هم پیش برود و این جمهورى اسلامى باقى باشد با اسلامیت خود تا وقتى که، زمانى که به حضور بقیّة اللَّه این جمهورى مشرّف شود و مسائل را در خدمت ایشان حل کند.

 

آستان قدس رضوی، مهبط ملائکه الله:

 

من از شما آقایان که از راه دور و از مرکز ولایت و از محل قدس ملکوتى آمدید، تشکر مى‏کنم. چه سعادتى دارید که چشمهاى شما به آن بارگاه عظیم ملکوتى باز مى‏شود و در آن حرم شریف؛ مرکز علم و مرکز ملائکة اللَّه مى ‏روید و ما حسرت آن را داریم. من حسرت یک همچون توفیقى را دارم که خداى تبارک و تعالى موفق کند ما را که به پایبوس آن بارگاه معظم بیاییم، لکن چه کنم. چه باید کرد که دستهاى اجیر و اقدامات ناشایسته اشخاصى که از خارج هدایت مى ‏شوند مانع از آن است که کشور ما یک آرامشى داشته باشد و من بتوانم از این محل خارج بشوم و به زیارت آن بارگاه، موفق. دعا کنید در آن مرکز سعادت، در آن مهبط ملائکة اللَّه که خداوند این مملکت را آرام کند و توفیق بدهد که اهالى این مملکت بتوانند به آن تکالیفى که خداى تبارک و تعالى براى آنها معین فرموده است عمل کنند.

  

آستان قدس رضوی، مرکز حقیقت اسلام:

 

شما از مرکزى آمدید که آن مرکز، مرکز حقیقت اسلام است. و شما مى‏دانید که حضرت رضا- سلام اللَّه علیه- در آن ابتلائاتى که داشت و در آن مصیبت هاى معنوى که برایش وارد مى ‏شد، بدون اینکه یک اختلافى ایجاد کند، با آرامش، راه خودش را به پیش مى ‏برد. مقید بود به اینکه آرامش ملت را حفظ کند.

 

 آستان قدس رضوی، مرکز نور:

 

این عید بزرگ را بر مهمانان عزیزى که از محضر مقدس امام ثامن- سلام الله علیه- تشریف آوردند [تبریک مى ‏گویم‏]، ما قدم‏هاى شما را بسیار گرامى مى ‏داریم. شما از مرکزى آمدید که مرکز نور است، مرکز علم الهى است، مرکزى است که باید همه در آن مرکز آستان بوسى کنید، و باید اظهار تأسف کنم که دست ما کوتاه است، و از شما آقایان، روحانیون و دیگر قشرها مستدعى هستیم که آن جا که رفتید عرض ارادت ما را برسانید.

 

 در آرزوى زیارت ثامن الحجج (ع)


عتبه بوسى مولا على بن موسى از آرزوهاى من است. کراراً هم از خراسان اظهار لطف کردند آقایان و دعوت کردند. و من اگر فرصتى پیدا بکنم آرزو دارم که بیایم خدمت ایشان و خدمت همه ملت خراسان، لکن شما مى ‏دانید که الآن من گرفتاری هایى دارم و در یک اجتماعات بزرگى هم براى من میسور نیست که رفت و آمد کنم، از این جهت، عجالتاً، موقتاً، معذور هستم. امیدوارم که دعا بفرمایید من موفق بشوم به همچو توفیق بزرگ

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک