گشتی در محله قصردشت شیراز؛

1396/03/11 تعداد بازدید: 223
print
گشتی در محله قصردشت شیراز؛

در میان محله های قدیمی، تاریخی و نامدار شهر ادب و هنر، قصردشت از محله هایی است که هر گردشگر و زائری را به واسطه باغ ها و اماکن زیارتی دعوت به دیدار می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، در میان محله های قدیمی، تاریخی و نامدار شهر ادب و هنر، محله قصردشت یا به عبارتی بر اساس آنچه قدیمی های این شهر و محله از آن یاد می کنند «ده قصرالدشت» از محله هایی است که هنوز به خاطر آب روانی که در جوی های این کوی و میدان عبور می کرد و شیرازی های قدیم را به خاطر آن از نقاط مختلف به این سوی شهر روانه می ساخت و «مسجد بَردی» که روزگاری مأوای مومنان و خداجویان بود در کنار عمارت و باغ زیبای نوابی که امروز دیگر از آن نام و یادی به خاطر مانده شاید بتوان آن را تنها کوی و برزنی در شیراز به یاد سپرد که هنوز همزیستی مردمان آن با فرهنگ و آیین های این شهر زنده است.

گرچه باغ های این روستا و کوشک قدیمی شمال غربی شیراز دچار آسیب های جبران ناپذیری شده اما هنوز رایحه بهار را می شود در این محله که دارای باغ‌های میوه و انگور فراوان و انبوهی است که گرداگرد آن را تا شعاع ده کیلومتری احاطه نموده‌اند احساس کرد و چه فصلی بهتر از بهار که در کوچه باغی های این نقطه از شهر گل و بلبل روانه شوی تا تاریخ و فرهنگ این دیار را بار دیگر مرور کرد.

به گفته یکی از ساکنان قصردشت این محله تا دهه ها قبل در بیرون از شهر قرار داشت و یکی از ییلاق های خوش آب و هوای شیرازی ها به شمار می رفت که با افزایش جمعیت و مهاجرت روزافزون این محله در قلب شهر شیراز جای گرفته و زندگی شهرنشینی و ماشینی روز به روز بیشتر به نابودی طبیعت این محله کمک می‌کند.

خاستگاه نام «قصرالدشت» مشخص نیست/محله ای که خیابانهای اصلی را ساخت

وقتی از محمدسعید تابنده، استاد دانشگاه و مدرس فیلمسازی و گرافیک که در کوچه منتهی به امامزاده «شاهزاده محمد(ع)» با او رهسپار زیارت و سیاحت هستم می پرسم که چرا نام این محل قصردشت قرار گرفته می گوید: علت نام این محله هنوز مشخص نیست زیرا در این محله نه قصری وجود دارد و نه دشتی که بتوان این نام را به آن تعمیم داد. ولی در این محله حرم امامزاده ای به نام شاهزاده محمد(ع) قرار دارد که به روایتی فرزند امام موسی کاظم(ع) است.

قصردشت، خیابانی است طولانی با امتداد جنوب شرقی به شمال غربی که از چهارراه ۱۵ خرداد (پارامونت سابق) در جنوب شرقی آغاز می‌شود و به میدان قصردشت در شمال غربی پایان می یابد. این خیابان در طول مسیر خود از محله‌های بسیاری می گذرد و خیابان‌های فرعی زیادی از آن منشعب می‌شوند. محلات و خیابان‌های فرعی منشعب از قصردشت کم نیستند و از جمله می توان به خیابان عفیف‌آباد، خیابان ولی‌عصر، سینما سعدی، خیابان برق، خیابان باغشاه (فلسطین)، ملاصدرا، رحمت‌آباد، خیابان عفیف‌آباد، آسیاب قوامی، خیابان ولی‌عصر، زرگری (بلوار مطهری) و ابیوردی اشاره کرد. این درحالیست که در سال‌های اخیر طبق مصوبه شورای شهر شیراز امتداد این خیابان بعد از میدان قصردشت به سمت شمال غرب نیز به عنوان قصرالدشت (قصردشت) غربی نامگذاری شد.

در اکثر طول مسیر خیابان به خصوص در نواحی شمالی‌تر در دو سوی خیابان درختان بلند قرار دارند که خیابان قصرالدشت غربی نیز از دو سو توسط باغ‌های فراوان احاطه شده‌است.

قصردشتی ها دلبسته شاهزاده محمد(ع)/مسجدجامعی که ۷۰۰سال قدمت دارد

پس از ورود به بخش داخلی این مجموعه چشم هر زائری دلبسته ضریح مطهر می شود، این ضریح مطهر با برگ های طلایی که اسماء الله بر آن نقش بسته، تزئین شده و فضای ملکوتی حرم مطهر به طرز بسیار زیبایی آینه کاری شده و کتیبه های آن با آیاتی از سوره جمعه مزین شده است؛ حرم را در حالی ترک می کنم که نظرم به اشعار کاشی کاری شده شبستان جلب می شود:

شاهزاده محمد را در این جا بارگاه زاده موسی بن جعفر نسل پاک مصطفی

درگه اولاد پیغمبر بود دارالشفا گر شفا خواهی دمی از صدق دل اینجا بیا

با ترنم صدای موذن در فضای میدانگاهی محله پای به حیاط مسجد جامع قصردشت که می گذارم پیر و جوان آماده نمازگزاردن هستند و آنچه بیش از پیش در ورودی شبستان این مسجد خودنمایی می کند کتیبه ای که به یادبود روی دیوار قرار گرفته است؛ روی کتیبه مسجد جامع قصردشت که به خط خوش استاد مجید چیزفهم دانشمندی است خوانده می شود: «به منظور یادآوری هویت تاریخی مسجد جامع قصرالدشت، بدل کتیبه عتیقه و ارزشمند این مسجد کهنسال به همت اهالی ساخته شد و شهریورماه۱۳۹۰ در این مکان نصب گردید. اصل کتیبه که تاریخ ۸۷۵ هجری را بر ذیل خود داشت متاسفانه در جریان نوسازی اخیر مسجد به سال ۱۳۵۸ خورشیدی مفقود شده است. در خور یادکرد است که در ساخت بدل کتیبه همه مشخصات اصل که در کتاب ارجمند «اقلیم پارس» نگاشته زنده یاد سید محمدتقی مصطفوی ضبط است مورد توجه قرار گرفته است».

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک