اتحادیه های مؤسسات قرآنی فارس، مهرماه ادغام می شوند

1396/04/01 تعداد بازدید: 201
print
اتحادیه های مؤسسات قرآنی فارس، مهرماه ادغام می شوند

مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس زمان ادغام اتحادیه های مؤسسات و تشکل های قرآنی این استان را مهرماه سال جاری اعلام کرد.

به گزارش تبیان فارس به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) ، حجت‌الاسلام محمدصادق مهرابی، مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس امروز، ۳۱ خردادماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز و در پاسخ به خبرنگار ایکنا مبنی بر آخرین وضعیت ادغام اتحادیه‌های مؤسسات و تشکل‌های قرآنی در استان فارس گفت: به یاری خدا بناست تا در مهرماه سال جاری این مهم در فارس تحقق یابد.

وی با اشاره به فرا رسیدن اول تیرماه،‌ سالروز تشکیل سازمان تبلیغات اسلامی گفت: همه ما بر این باور هستیم که هم ماهیت اسلام و هم ماهیت انقلاب ما،‌ فرهنگی و تبلیغی است.

 

تنها راه برون رفت از آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی توجه به حوزه فرهنگ است

وی با بیان اینکه امروز تنها راه برون رفت از آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی توجه به حوزه فرهنگ است، افزود: هر مقدار که حوزه فرهنگ مظلوم و مورد غفلت واقع شده و یا به حاشیه رانده شود، بی‌شک هر روز باید شاهد رشد آسیب‌های اجتماعی و نابهنجاری‌های بیشتر در جامعه باشیم.

مهرابی یادآور شد: امروز دنیا متوجه جایگاه و اهمیت کار فرهنگی شده‌اند و حتی کسانی که نگاه دینی ندارند، بیشترین ابزارها را در حوزه تبلیغ جهت آنچه که نام آن را فرهنگ نهاده‌اند، قرار می‌دهند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس در ادامه با بیان اینکه فعالیت‌های گسترده‌ای در سازمان تبلیغات اسلامی انجام شده است، گفت:‌ تمام تلاش ما بر این بوده است که حوزه فرهنگ از مظلومیت خارج شده و به فرهنگ دین و تبلیغ دینی ارج گذاشته شود.

 

نهادن به حوزه تبلیغ در حقیقت احترام به اصحاب رسانه است

وی، ارج نهادن به حوزه تبلیغ را در حقیقت احترام به اصحاب رسانه و صاحبان قلم برشمرد و گفت: گروه هدف ما جامعه گسترده‌ای اعم از شبکه تبلیغی، هیئات مذهبی، کانون مداحان، مجموعه‌های قرآنی و تشکل‌های دینی را شامل می‌شود.

 

تشریح فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی

مهرابی در گام نخست به تشریح فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی این اداره‌کل در سال ۹۵ پرداخت و گفت: اگر آموزش و پژوهش احیا شود، بسیاری از نابسمانی‌ها سامان پیدا می‌یابد و اگر امروز اقتصاد مقاومتی باید تحقق پیدا کند، بدون توجه به آموزش و پژوهش میسر نیست و همچنین راه برون رفت از آسیب‌های اجتماعی اعم از چالش‌های مختلف طلاق، مواد مخدر و غیره در سایه توجه به این حوزه است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس ادامه داد:‌ در این راستا ۳۵۳ روحانی مستقر را در دستور کار آموزشی خود قرار داده و برای ۶۰ نفر از مبلغان و ائمه جماعات نیز دوره‌های آموزشی برگزار کردیم و همچنین ۲۰۰ مبلغ نیز به عنوان فرهیخته و ۳۵۰ نفر از معلمان نیز آموزش‌های تخصصی را دیدند.

وی، برپایی دوره آموزشی برای یک هزار و ۲۰۰ نفر از رؤسای هیئات مذهبی، تشکل‌های دینی، کانون‌های فرهنگی و انجمن اسلامی و همچنین ۳ هزار و ۵۰۰ نفر از مداحان، ۷۳۱ نفر از کارکنان دولت، ۳۰۰ نفر از اصناف و بازاریان، ۱۱۰ نفر از مربیان مهدهای کودک را از دیگر فعالیت‌های بخش آموزشی و پژوهشی این اداره‌کل برشمرد.

مهرابی با بیان اینکه توجه به مشکلات حاشیه‌نشینی و تلاش برای رفع آنان که جزو مطالبات رهبری است را دنبال می‌کنیم، گفت: در این راستا از ابتدای ماه رمضان همراه با آیت‌الله ایمانی، نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس تقریباً هر دو روز یک بار از مساجد مناطق حاشیه‌ای شیراز بازدید کرده و آسیب‌هایی که در آنجا حضور داشته را رصد می‌کنیم و نتایج این بررسی‌ها و رصدها را در اختیار کارگروه‌های استان برای رفع آن‌ها قرار می‌دهیم.

 

برپایی ۱۵۴ مورد کلاس‌های قرآن در مناطق حاشیه‌نشین فارس

مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس همچنین از برپایی ۱۵۴ مورد کلاس‌های قرآن در مناطق حاشیه‌نشین خبر داد و گفت:‌ همچنین از مؤسسات و خانه‌های قرآن شهری و روستایی نیز بازدید کرده و از فعالیت‌های آنان حمایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در شیراز ۱۹ منطقه حاشیه‌ای شناسایی شده و کارگروه‌هایی برای رفع مشکلات آن‌ها تشکیل شده است، گفت: ۵ دهستان استان فارس به عنوان محدوده‌های حاشیه‌نشینی معرفی شده‌اند که بنا داریم ما در حوزه فرهنگی آن‌ها ورود پیدا کنیم و در این راستا از هفته آینده، شب‌های جمعه هر هفته حداقل ۲۰ نفر از مبلغان دینی خود را با همکاری سپاه فجر فارس به این دهستان‌های حاشیه‌نشین اعزام خواهیم کرد.

مهرابی، فعالسازی هیئات مذهبی، مساجد، تقویت هسته‌های فرهنگی را ۱۲ مورد در سال گذشته در سطح استان اعلام کرد و گفت:‌ رویکرد فعالیت‌های ما محتوایی و گفتمان‌های ما پژوهشی و آموزشی است. ضمن اینکه باید بدانیم کار تبلیغات اسلامی، بنر زدن و تبلیغات محیطی و شهری نیست بلکه محتوایی است.

 

فعالیت ۱۵۵ روحانی مستقر در نقاط مختلف فارس

مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس همچنین به بحث اعزام مبلغان دینی اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون ۱۵۵ روحانی در ۱۵۵ روستای فارس مستقر شده‌اند که حداقل ۲۰ کیلومتر با شیراز فاصله داشته و دارای جمعیت حداقلی یک هزار نفر هستند یعنی ما جمعیت ۱۵۵ هزار نفری را به عنوان مخاطب در اختیار داریم.

وی با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان، ‌۳ هزار مبلغ دینی به نقاط مختلف فارس اعزام شده است، گفت: اسامی این مبلغان در سامانه سجام به ثبت رسیده است و این آمار کاغذی نیست بلکه به‌صورت سامانه‌ای و دقیق است.

مهرابی با تصریح اینکه در سال ۹۵، ۱۵ هزار و ۶۵۲ نفر مبلغ دینی به نقاط مختلف فارس اعزام شده‌اند که از این تعداد ۹۳۱ نفر مبلغان غیرمقیم و ۵۰۰ نفر مبلغ تخصصی بودند به این معنا که اگر در منطقه‌ای نیاز به مبلغان تخصصی رفع شبهات اعتقادی و پاسخ به شبهه‌های فرق و عرفان‌های نوظهور داشت، این مبلغان تخصصی را اعزام کردیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس در ادامه از فعالیت یک هزار پایگاه، مرکز، مؤسسه و خانه قرآن شهری و روستایی در این استان خبر داد و گفت: در دیداری که اخیراً جامعه قرآنی فارس نماینده رهبر معظم انقلاب داشتند، حدود ۱۰ نفر از بهترین‌های حوزه قرآن تجلیل شدند.

 

توزیع ۳ هزار جلد قرآن کریم در مناطق محروم فارس

وی، برپایی ۲۴ کارگاه آموزشی استعدادهای قرآنی در یک دوره آموزشی ۵۰ ساعته برای دو مقطع سنی ۱۰ تا ۱۳ سال و ۱۴ تا ۱۷ سال، دوره‌های دانش‌افزایی و ارتقا و بازآموزی معلمان قرآن با حضور ۱۸۷ نفر، برگزاری ۳۲ کلاس صحیح‌خوانی قرآن در ۲۵ شهرستان و با حضور ۶۹۳ نفر، برگزاری ۳۵ کلاس حفظ قرآن در ۲۷ شهرستان و با حضور ۹۳ نفر، برگزاری ۱۱ کلاس تربیت معلم قرآن برای ۲۳۸ نفر، ۳۴ محفل انس با قرآن در ۲۶ شهرستان با تلاوت ۲ قاری بین‌المللی، توزیع حداقل ۳ هزار جلد قرآن در مناطق حاشیه‌ای و محروم فارس را از جمله فعالیت‌های قرآنی این اداره‌کل عنوان کرد.

مهرابی با بیان اینکه قریب ۸۰ مسجد در شیراز را با استفاده از تجهیز کتابخانه و یا توزیع اقلام فرهنگی به آن فعال‌سازی کردیم، گفت:‌ تشکل‌های دینی زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی شامل هیئت مذهبی، کانون مداحان، انجمن اسلامی و غیره هستند که کمتر از دو هفته دیگر انتخابات سالیانه هیئات مذهبی در فارس برگزار خواهد شد.

وی با تصریح اینکه در سال گذشته ۴۲۲ مراسم را در مناسبت‌های مختلف برگزار کردیم، گفت: از ۷ هزار هیئت مذهبی فارس، ۴ هزار و ۳۸۲ هیئت مذهبی ساماندهی و در سامانه طوبی ثبت شده‌اند؛ همچنین ۲۹ کانون مداحان را در استان فارس ساماندهی کردیم.

 

 

شناسایی ۱۵ هزار مداح در فارس

مهرابی، تعداد مداحان شناسایی شده در فارس را ۱۵ هزار و ۳۸۰ نفر اعلام کرد که ۲ هزار و ۴۹۵ نفر از آنان ساماندهی شده‌اند، گفت: ۴۸۶ کانون فرهنگی مساجد ساماندهی شده که ۱۸۰ کانون آن فعال هستند و همچنین ۱۸۶ انجمن اسلامی ثبت شده در فارس داریم که ۲۱ انجمن آن فعال هستند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس در ادامه با تصریح اینکه رویکرد دیگر ما ارتقای روابط عمومی است، گفت: اداره‌کل تبلیغات اسلامی فارس در کشور به لحاظ تعداد خبر، رتبه نخست کشور را دارد و در بحث روابط عمومی نیز حائز رتبه سوم کشور است.

 

سازمان تبلیغات اسلامی مسئولیت ریاست کارگروه فضای مجازی استان را بر عهده دارد

وی، توزیع ۱۰ هزار پوستر تبلیغی، انتشار یک هزار و ۴۲۸ نفر خبر فرهنگی ـ مذهبی را از دیگر فعالیت‌های این سازمان برشمرد و گفت: یکی از مهم‌ترین کارهای ما فضاسازی فضای مجازی است و در این راستا اتاق و نیرویی برای این کار در سازمان تبلیغات اسلامی در نظر گرفتیم و به یاری خدا این سازمان مسئول کارگروه فضای مجازی استان خواهد بود.

مهرابی با تصریح اینکه اولویت کاری ما گفتمان و پاسخ به شبهات دینی و اعتقادی است، گفت: در همین راستا همایش‌های عرفان شیعی در دانشکده الهیات دانشگاه شیراز، کنفرانس بین‌المللی علوم انسانی اسلامی و غیره را برگزار کردیم و همچنین همکاری خوبی با حوزه‌های علمیه در این راستا داریم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس در ادامه از امضای تفاهم‌نامه همکاری با آموزش و پرورش این استان خبر داد و گفت: در این راستا ۳۰ دوره آموزشی برای روحانیان مستقر در فضای مجازی برگزار خواهیم کرد ضمن اینکه برگزاری ۲ گفتمان برای حوزه‌‌های علمیه و ۱۸۰ مورد تولید محتوای دینی برای شبکه‌های اجتماعی و برگزاری جلسات فضای مجازی از دیگر فعالیت‌های ماست.

 

تشریح فعالیت‌های گفتمانی

وی در ادامه به تشریح فعالیت‌های گفتمانی این اداره‌کل پرداخت و گفت: برپایی یک هزار گفتمان اقتصاد مقاومتی، ۴۰ گفتمان فضای مجازی، ۵۰۰ گفتمان عرفان‌های نوظهور، ۳۵ گفتمان صیانت از خانواده، برگزاری گفتمان حجا و عفاف، ۵۰ مورد گفتمان آسیب‌های اجتماعی، ۳۲ مورد گفتمان اخلاقی، ۱۰۰ مورد گفتمان نماز و ۳۰ گفتمان جوان را از دیگر فعالیت‌های ما در طول سال ۹۵ است.

مهرابی به فعالیت‌ مدارس علوم و معارف اسلامی در این استان اشاره کرد و گفت: در فارس ۱۳ مدرسه علوم و معارف اسلامی مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد تنها ۲ مدرسه در شیراز واقع شده‌اند و در این مدارس یک هزار و ۳۵۰ دانش‌آموز مشغول به تحصیل بوده و ۳۲۵ نفر به عنوان کادر این مدارس مشغول به فعالیت هستند.

 

تلاش جهت راه‌اندازی مرکز مشاوره قبل از برگزاری دادگاه‌های خانواده

مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس در ادامه گفت: ما در حوزه مشاوره خانواده نیز ورود کردیم و بناست تا ساختمانی را به سازمان تبلیغات اسلامی اختصاص دهند که در آن مبلغان بتوانند به مشاوره خانواده بپردازند و بناست تا هر پرونده خانواده‌ای قبل از اینکه به دادگاه برسد ابتدا به این مرکز بیاید و در راستای اجرای این طرح تفاهم‌نامه همکاری مشترکی را با سپاه فجر فارس امضا کردیم.

وی اظهار کرد: یکی از مباحثی که داریم بحث جایگزینی حبس زندانیان جرائم غیرعمد است که اگر آنان را در اختیار ما قرار دهند ما می‌توانیم از آنان به عنوان نیروهای فرهنگی در سازمان طی یک بازه استفاده کنیم.

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به تبیان اداره کل تبلیغات استان فارس می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک